Το ντέρμπι στο Δειλινό, που νίκησε 76-65 τον Εργοτέλη.

Το Ηρακλειώτικο ντέρμπι, βάφτηκε..."καταπράσινο" καθώς το Δειλινό, με πειστική εμφάνιση , σ ένα πολύ καλό ματς με ρυθμό,υποχρέωσε σε ήττα (2η φετινή, μετά τον Κύδων) , τον Εργοτέλη στο Λίντο, με 76-65,και πλέον ισοβαθμεί με τον αντίπαλο του και τον Κύδων στην κορυφή, με την συνέχεια να διαγράφεται συγκλονιστική.

Ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιώργου Γωνιωτάκη "έχτισαν" διψήφια διαφορά (45-35, 20'), ενώ στην επανάληψη ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους και εκτοξεύοντας το προβάδισμα στο +11 (60-49) στο τέλος της γ' περιόδου, έδωσαν στέρεες βάσεις στη νίκη τους.

Ο Εργοτέλης προσπάθησε πολύ να ανατρέψει τα δεδομένα στο τελευταίο δεκάλεπτο, μείωσε στους έξι πόντους την διαφορά, όμως τα δυο τρίποντα που έβαλε το Δειλινό, στην συνέχεια, έδωσαν  μια πολύτιμη νίκη στους γηπεδούχους, νίκη, με φόντο την άνοδο.

Α.Ο. ΔΕΙΛΙΝΟ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ Γ.Σ. 76-65
Δεκάλεπτα: 18-14, 45-35 (ημ), 60-49, 76-65

Α.Ο. ΔΕΙΛΙΝΟ(Γωνιωτάκης): Μπορμπίδης 14, Αντωνογιαννάκης 15, Γαιτανάκης, Σαίξ 2, Παντερής 7(1), Γρύλλης 6(1), Εκίζογλου 6(2), Ζάγκλας 8, Λεφής 18(2)
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ Γ.Σ.(Βισκαδουράκης): Ομηρόλης, Αθανασιάδης 2, Χωματάς 9(1), Βερτούδος 17(1), Καλογεράκης 1, Δαπουλάκης 15(2), Χασάπης 14(1), Μανιαδής 1, Νησωτάκης, Δόσπρας 6, Κομψέλης, Σκανδαλάκης