Αξιόμαχο το Ρέθυμνο Cretan Kings, κόντρα στον ΠΑΟ,του Καλαϊτζάκη..

Το Ρέθυμνο Cretan Kings γνώρισε την ήττα με 91-69 από τον Παναθηναϊκό Superfoods στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Για κάτι παραπάνω από ένα ημίχρονο άντεξε η ομάδα της Κρήτης, η οποία κατά διαστήματα έπιασε πολύ καλή απόδοση.

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στον τομέα των ριμπάουντ καθώς μάζεψαν 45 εκ των οποίων τα 21 επιθετικά τη στιγμή που οι Κρητικοί είχαν 28 συνολικά και από αυτά τα 13 ο Άντονι Λι.

Επίσης ο Τσάβι Πασκουάλ είδε να σκοράρουν και οι 12 παίκτες που χρησιμοποίησε.

*Αγωνίστηκε 10 λεπτά ο Ηρακλειώτης Γιώργος Καλαϊτζάκης σημειώνοντας 2 πόντους, με 1/1 δίποντα, ενώ επιχείρησε κι ένα τρίποντο.

* Από το Ρέθυμνο αγωνίστηκαν οι Θεοδωρίδης (03:22')  και Παναρετάκης (01:57').

Δεκάλεπτα: : 19-18, 41-35, 62-45, 91-69.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Ντένμον 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκιστ 3 (1), Λεκαβίτσιους 12 (1), Αντετοκούνμπο 4 (1/8 σουτ), Σίνγκλετον 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ρίβερς 2 (1/5 σουτ), Παππάς 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Βουγιούκας 10 (5 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2 ,Όγκαστ 8, Λοτζέσκι 14 (2), Μήτογλου 7 (9 ριμπάουντ).

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Γκούντγουιν 6 (1/6 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μούντι 24 (4/10 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Λι 8 (13 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 3 (1), Άρμστεντ 10 (1/5 τρίποντα), Ντάνιελς 11 (2), Κώττας, Χριστοδούλου 5, Στεφανίδης 2, Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης.

Φώτο : "rethymnobc.gr"