Ποδαρικό με νίκη στο ντέρμπι οι Γυναίκες του ΟΦΗ (pics).

Το 2017, μπήκε "με το δεξί", για την Γυναικεία ομάδα του Μάνου Καρλάφτη, που επικράτησε στο ντέρμπι Γυναικών της ΕΚΑΣΚ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με 41-53 και πήραν προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους.

Ο Ηρόδοτος ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο (14-11).

Ωστόσο οι "ασπρόμαυρες", κατάφεραν με την λήξη του ημιχρόνου να ισορροπήσουν το ματς (25-25).

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ φόρτσαρε και με "σφίγγοντας" την άμυνά τους και βρίσκοντας τρόπους επιθετικά να βάζουν καλάθια κατάφεραν με επί μέρους 06-15, να πάρουν διαφορά νίκης στο 30" (31-40).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι αθλήτριες του Μ.Καρλάφτη, διαχειρίστηκαν σωστά το ματς αυξάνοντας μάλιστα την διαφορά φτάνοντας στο τελικό 41-53.

Πληθώρα διακριθέντων είχε ο ΟΦΗ με την Βατσινά (12)και την Σφακιανάκη (11), να είναι οι κορυφαίες σκόρερ.

Η Γαλανάκη με 15 πόντους κορυφαία του Ηροδότου.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ - Ο.Φ.Η. 41-53
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-11, 25-25(ΗΜΙΧ),31-40,41-53

ΗΡΟΔΟΤΟΣ(ΔΕΔΕΛΕΤΑΚΗ):ΜΑΛΛΙΑΡΑΚΗ 2 ,ΜΠΑΛΑΜΟΥΤΣΟΥ ,ΣΩΠΙΚΟΥ 10(2),ΓΙΑΛΑΜΑ 4,ΝΙΧΛΟΥ 1,ΣΥΜΕΩΝΙΔΗ 6,ΓΑΛΑΝΑΚΗ 15,ΛΟΓΟΘΕΤΗ 3.
Ο.Φ.Η.(ΚΑΡΛΑΦΤΗΣ Μ.):ΚΟΙΛΑΔΗ 5 ,ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ 11 ,ΚΟΥΡΑΤΟΡΑ 7(1) ,ΒΑΤΣΙΝΑ 12(2), ΑΓΑΘΑΓΓΕΛΟΥ 2 ,ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΗ 2 ,ΜΑΘΙΟΥΔΑΚΗ 9(1) ,ΦΩΤΙΑΔΗ 5.

Φωτορεπορταζ: "Beach Volley και άλλα - Φωτοαναμνήσεις από 2013".