Μεγάλο διπλό στην παράταση, του Ηροδότου στα Πατήσια.

Σ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, στο κλειστό των Πατησίων, ο Ηρόδοτος, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο, απέναντι στον 3ο μέχρι σήμερα Σπόρτιγκ με 83-84, στην παράταση, κι ενώ ο κανονικός αγώνας είχε λήξει με 74-74, για την  22η αγωνιστική της Γ' Εθνικής.

Οι παίκτες του Μανόλη Δημητριάδη, προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν  αρχικά στο δεκάλεπτο με 14-18, ενώ στο ημίχρονο διεύρυνε την διαφορά στους 8 πόντους, (34-42).

Όμως οι γηπεδούχοι, αντέδρασαν στην επανάληψη και με επι μέρους σκορ 28-17, να ανατρέψουν την διαφορά και να βρεθούν μπροστά ένα καλάθι (64-62).

Όμως οι παίκτες του Μ.Δημητριάδη, είχαν τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να πάρουν τα ηνία του αγώνα στη συνέχεια, και να στείλουν το ματς στον έξτρα χρόνο, όπου και ολοκλήρωσαν την ολική ανατροπή.

Σπόρτιγκ-Ηρόδοτος 83-84 (74-74 κ.α.)
Δεκάλεπτα; 14-18, 34-42 (ημίχ.), 62-59, 74-74 κ.α 83-84 παράταση.

Σπόρτιγκ (Παπαδάτος): Σημαιόπουλος 14 (1), Ηλιάδης 5, Βαρθακοκοίλης 11 (1), Μητσόπουλος, Πασπαλάς 2, Παπαβασιλείου, Καστανιώτης 1, Πρόγκας 7, Φιλιππόπουλος 30 (1), Τσαπρούνης 13 (1).
Ηρόδοτος (Δημητριάδης): Πυργιώτης, Τσαμπής 17 (2), Μαϊστρέλης 3 (1), Χρύσης 30 (1), Καρλάφτης 3 (1), Παρδακάς 17, Μητρόπαπας, Βαρνάβας 2, Σταθάκης 3 (1), Μαυρόπουλος 9, Χαρατσής.