Πολύτιμη νίκη με καλή εμφάνιση το Ηράκλειο.

Πολύτιμη νίκη με την οποία ουσιαστικά εξασφάλισαν την παραμονή τους στη Β’ Εθνική, πέτυχε το Ηράκλειο , το οποίο κέρδισε με 80-68 επί του τρίτου στη βαθμολογία Πανερυθραϊκού στο κλειστό στα Δύο Αοράκια, συνεχίζοντας να δειχνει το καλό του πρόσωπο.

Οπως αναφέρει στο ρεπορτάζ η Ν. Μηλιαράκη στην "Νέα Κρήτη" (απο εκεί και η φωτογραφία) :

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη η κρητική ομάδα επέβαλε το ρυθμό της, περιόρισε τα ατού των φιλοξενούμενων, πήρε μία διαφορά και τη διατήρησε ως το τέλος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι τα πρώτα επτά λεπτά του με το σκορ να είναι 14-14. Με ένα σερί 0-6, όμως ο Πανερυθραϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 14-20. Η κρητική ομάδα ήταν καλύτερη στο 2ο δεκάλεπτο, έπαιξε πολύ καλή άμυνα και με ένα επιμέρους 18-4 σερί βρέθηκε να προηγείται με 32-24. Στη συνέχεια, όμως έχασε την επαφή της με το σκορ και αυτό έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα  της Ερυθραίας να ισοφαρίσει σε 32-32, ενώ το ημίχρονο έληξε 36-34.

Η κρητική ομάδα έπαιξε πολύ καλή άμυνα στην 3η περίοδο, ενώ είχε καλές συνεργασίες στην επίθεση με αποτέλεσμα να ελέγξει το ματς και να βρεθεί ακόμα και στο +10 (52-42) στο 27'.

Από εκεί και μετά είχε τον πλήρη έλεγχο και στην τελευταία περίοδο ανέβασε κι άλλο την υπέρ της διαφορά φτάνοντας άνετα στο τελικό 80-68.

Εμείς να συμπληρώσουμε την πολύ καλή εμφάνιση των δυο μικρών του Ηράκλειο Παπαδούλη και Καλομοίρη, (ιδιαίτερα του πρώτου), που κέρδισαν το χειροκρότημα του (λίγου) κόσμου που παρακολούθησε το παιχνίδι.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ - ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 80-68
Δεκάλεπτα: 14-20, 36-34 (ημίχ.), 56-48, 80-68.
Διαίτητες: Δαρλαμήτσος - Λιότσος

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Παπαδούλης 3 (1), Πετράκης 2, Παπαδάκης 9 (1), Τσερκιτζόγλου 10 (2), Καλομοίρης, Μπόγδανος 17 (1), Αγαπιάδης 14 (1), Σακελλαρίου 9 (1), Αρναουτάκης 2, Σαχπατζίδης 2, Πάλλης 12.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κωτίδης 3 (1), Μπάρδας 7 (1), Καλλιανιώτης 18 (3), Σπυρόπουλος, Γεωργοπαπαδάκος 3, Προδρόμου 8, Γιαουρτόγλου 13 (1), Μπούσι, Σολωμός 12, Αντωνίου 1, Γκαϊτάσοφ 1, Πρέκας 2.