Τριπλό κακό για τον Ηρόδοτο στην Ρόδο, που έχασε την νίκη, διαφορά και Τσαμπή.

Σε περιπέτειες εισέρχεται ο Ηρόδοτος που το πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής, γνώρισε την ήττα στη Ρόδο με 75-62, χάνοντας και τη διαφορά των 10 πόντων που είχε νικήσει στον πρώτο γύρο, από τους Αρχάγγελους Αγίων Θεοδώρων .

Οι Αρχαγγελίτες ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο 23-18 με βομβαρδισμό από τρίποντα και έχοντας επιθετικό οίστρο ο Γιάννη Σκορδάλης.

Αξίζει να αναφέρουμε τον τραυματισμό του Αντώνη Χρύση στο 6' για τον Ηρόδοτο, ο οποίος είχε σκοράρει 6 πόντους σε έξι λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν άμυνα ζώνης και περιόρισαν τα σουτ των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να μειώσουν 33-31 στο 18' και έχοντας σε καλή ημέρα τον Βαρναβα (14 πόντους).

Οι παίκτες του Βενέτη Θωμίδη σοβαρεύτηκαν στη συνέχεια και με επιμέρους σκορ 8-1 πήγαν στα αποδυτήρια στο +9(41-32)

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παίζοντας καλύτερα κατά διαστήματα έπαιρναν διψήφια διαφορά ασφαλείας αλλά ο Ηρόδοτος ανέκαμψε. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 59-51

Σοβαροί και πειθαρχημένοι παρέμειναν οι παίκτες του Β.Θωμίδη, και στο τελευταίο δεκάλεπτο και κράτησαν και την διαφορά του πρώτου γύρου (αν αυτό παίξει ρόλο στο τέλος).

Άγιοι Θεόδωροι - Ηρόδοτος 75-62
Δεκάλεπτα:23-18,41-32 (ημιχ) 59-51,75-62
Διαιτητές: Ραχιωτης -Χρηστιδης

Άγιοι Θεόδωροι (Θωμιδης): ΚουϊμτσΊδης, Μητσού, Παπανικολάου, Ξυπολιτάς 2, Βλαχομηδημος 10 (2), Ματσαμας 10 (2), Αγγελόπουλος 3, Σκορδαλης 25 (5), Κουρος 8, Εκκινε 17,
Ηρόδοτος (Δημητριαδης): Τσάμπης 4, Μαϊστρέλης 7 (1), Χρυσης 6, Καρλαφτης, Παρδακάς 17(1), Μητρόπαπας 6, Βαρνάβας 19 (1), Μαυροπουλος 3