Α2 | Άλμα σωτηρίας στην παράταση το Ηράκλειο (84-78 παρ. (73-73 κ.α.) το Παγκράτι).

Σπουδαία νίκη όσον αφορά την παραμονή του στην κατηγορία σημείωσε το Ηράκλειο στην πρεμιέρα του β΄γύρου, επικρατώντας του Παγκρατίου στην παράταση με 84-78 (κ.α. 73-73), παίρνοντας "οξυγόνο" όσον αφορά την παραμονή, αφού ξέφυγε  δύο βαθμούς από τους συν διεκδικητές της παραμονής.

Οι παίκτες του «Ηράκλειο» ήταν σε καλή μέρα και τα έδειξαν από την αρχή έχοντας σταθερά τα ηνία, ενώ βρέθηκαν να προηγούνται με 28-19 στο 14'. Με σερί 1-17 το  Παγκράτι ανέτρεψε τα δεδομένα παίρνοντας τα ηνία με 29-36 50'' πριν το ημίχρονο που χάρη σε δύο τρίποντα του Στεφανάκη έληξε 35-36.

Στην 3η περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, ενώ ακόμα και όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 51-45 στο 26', οι παίκτες του Παγκρατίου βρήκαν τις λύσεις μειώνοντας σε 54-52.

Οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη έδειξαν να ελέγχουν το παιχνίδι στην 4η περίοδο και προηγήθηκαν με 68-61 στο 36' και με 70-63 στο 37'. Με δύο τρίποντα από τους Βασιλόπουλο και Μαρίνο, ωστόσο, το Παγκράτι ξαναμπήκε στο ματς ισοφαρίζοντας σε 70-70, ενώ πήρε και τα ηνία με 71-72 με δύο βολές του Βράνιες  1':45'' πριν το τέλος.

Το «Ηράκλειο» προηγήθηκε με 73-72, αλλά με 1 βολή του Βασιλόπουλου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 73-73 1':20'' πριν το τέλος. Έκτοτε καμία ομάδα δε σκόραρε με το «Ηράκλειο» να χάνει διπλή ευκαιρία να κερδίσει το ματς στην κανονική διάρκεια όταν τόσο ο Αρναουτάκης όσο και ο Στεφανάκης ήταν άστοχοι στην τελευταία επίθεση του αγώνα.

Στην παράταση, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία από το ξεκίνημα και δεν τα έχασαν ποτέ. Το Παγκράτι μείωσε με τρίποντο του Θοδωρή Βασιλόπουλου σε 79-78 1':29'' πριν το φινάλε, ενώ ακολούθησε επιθετικό φάουλ του Αγαπιάδη, αλλά το τρίποντο του Φώτη Βασιλόπουλου ήταν airball στα 52'' και ο Πέλκιτς με φόλου έδωσε αέρα νίκης στην ομάδα του που προηγήθηκε με 81-70 27'' πριν το φινάλε.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι άστοχοι στα τρίποντα που επιχείρησαν και με βολές το «Ηράκλειο» πήρε και διαφορά στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 35-36 (ημίχ.), 54-52, 73-73 κ.α., 84-78.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Β. Ράλλης): Αρναουτάκης Μ., Κωτούλας 1, Στεφανάκης 13 (3), Πέλκιτς 15, Σακελλαράκης 17 (2), Αρναουτάκης Γ. 4, Αγαπιάδης 20 (4), Σωχωράκης, Ντιαλό 6, Γκοντόπουλος 8 (1).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Δ. Λιόγας): Δερμιτζάκης 4, Φ. Βασιλόπουλος 10 (1), Μαρίνος 5 (1), Θ. Βασιλόπουλος 8 (2), Φωτίου 9, Γεώργαρος 2, Σκλάβος 17 (3), Βράνιες 16 (1), Πάβλοβιτς 7.
Περιγραφή αγώνα:"neakriti.gr".