ΟΦΗ | Ήττα που δυσκολεύει την παραμονή, από τον Κόροιβο με 84-90.

Δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τις νίκες του στο ΒΑΚ το σύνολο του Φώτη Τακιανού που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Τραΐανό και πληρώνοντας το "καταστροφικό" τρίτο δεκάλεπτο, γνωρίζοντας την ήττα από τον Κόροιβο Αμαλιάδας με  84-89, για την 14η αγωνιστική της Α2, που τον δυσκολεύει αφάνταστα, στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή.

Μαζί βάδιζαν οι δύο ομάδες στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης. Το 0-4 στο πρώτο δίλεπτο, με ένα γρήγορο 6-0 από τον ΟΦΗ έγινε 6-4, ωστόσο ο ΟΦΗ από εκεί και πέρα έχασε την πρωτοπορία στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-15 στα μισά της πρώτης περιόδου, με τον ΟΦΗ να προσπαθεί να κρατήσει την επαφή του με το σκορ. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε το +5 (19-24).

Ο  Κόροιβος συνέχισε να κρατάει το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε την διαφορά στους 8 πόντους λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου (22-30 στο 13΄). Με ένα σερί 5-0 ο ΟΦΗ μείωσε σε 27-30, όμως η αδυναμία στα αμυντικά ριμπάουντ έδινε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κρατάνε το προβάδισμα. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΟΦΗ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 43-48.

Ο ΟΦΗ  δεν μπήκε καλά στην τρίτη περίοδο. Με τον Κόροιβο να συνεχίζει να έχει την υπεροχή στα ριμπάουντ, οι φιλοξενούμενοι  γρήγορα πήγαν την διαφορά σε διψήφια νούμερα η οποία έφτασε και τους 16 πόντους (52-68). Τελικά οι φιλοξενούμενοι κάνοντας ότι ήθελαν στην τρίτη περίοδο την έκλεισαν προηγούμενοι με 60-77.

Παρά την σχετική ψυχρολουσία ο ΟΦΗ δεν πέταξε λευκή πετσετα και κρατώντας τους φιλοξενούμενους χωρίς πόντο για τρία λεπτά μείωσε σε 64-77 και με ένα επιμέρους σκορ 10-2 η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια νούμερα (70-79). Η ομάδα του Φώτη Τακιανού προσπάθησε για την ολική επαναφορά στην συνέχεια και μείωσε σε 79-83, 1 και 13΄΄ πριν το φινάλε. Ένα λάθος από τον Κιτσούλη στα 39 δευτερόλεπτα έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων οι οποία επικράτησαν τελικά με 84-89.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 43-38, 60-77, 84-89.

ΟΦΗ (Τακιανός): Τσερκιτζόγλου 4, Πετράκης 20 (4), Ντοϊτσίνοφ 5, Καρδολάμης 11, Σιόπης 3 (1), Κιτσούλης 18 (2), Μπαλάφας 10, Ματαλόν 13 (1).

Κόροιβος (Νιπεργιάλης): Νοέας 12 (1), Αντωνιάδης 10, Καρύδας 18 (2), Κούρτης 18 (4), Τόμιτς 14, Χατζόπουλος, Μαγκιτιόμπε 2, Γκέρος 7, Τσόσιτς 9 (1), Ασημακόπουλος.
περιγραφή:"gentikoule.gr".