Επίσημα στην τετράδα ο ΟΑΧ

Στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της φετινής Α1 Γυναικών θα βρεθεί ο ΟΑΧ, ο οποίος μπορεί να γνώρισε την ήττα στα Γιάννινα από την ομώνυμη ομάδα (78-60), παρόλα αυτά πήρε την πρόσρηση για την επόμενη φάση. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, σε ματς χωρίς νόημα μιας και οι θέσεις 3-4 (όσον αφορά τα συγκεκριμένα παιχνίδια έχει γίνει από κοινού αίτημα προκειμένου να ματαιωθούν ). Όσον αφορά τις θέσεις 1-2 η χθεσινή (8/5) νίκη του Ολυμπιακού απέναντι στον Παναθηναϊκό με 66-56 του δίνει το πλεονέκτημα της έδρας για τους τελικούς.

Όσον αφορά το τελευταίο παιχνίδι του Β γύρου, καταστροφικό για την ομάδα της Κρήτης ήταν το 3ο δεκάλεπτο, καθώς ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να πραγματοποιήσει επιμέρους 30-9 και να ανατρέψει από το -7 όπου και προηγούνταν ο ΟΑΧ στο ημίχρονο (31-38). Στην τέταρτη περίοδο ο ΟΑΧ προσπάθησε να πάρει ξανά τα ηνία στο σκορ, όμως οι γηπεδούχες κράτησαν το προβάδισμα και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε 78-60. Παρόλα αυτά το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν επηρεάζει την είσοδο της Χανιώτικης ομάδας στις τέσσερις καλύτερες του φετινού πρωταθλήματος, θέση στην οποία είχε τερματίσει και την αγωνιστική σεζόν 2019-2020

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΟΑΧ 78-60

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 31-38, 61-47, 78-60
Διαιτητές: Δέλλας-Βασιλόπουλος-Αναστασιάδης
ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 20(4), Σαρηγιαννίδου 2, Ντάλα 4, Κατσαμούρη, Γκρέις 15(1), Μπράουν 23(2), Πάφη 3(1), Χρηστάκη, Βιντσιλαίου Σ. 11.
ΟΑ Χανίων (Θεοδωράκης): Τζουγκράκη 4, Μπιν 2, Θεοδώρου 10(1), Νταουντάκη 2, Ψυχογιού 12(4), Λίτσι, Λαλέογλου 3(1), Φάρου 4, Ντράμοντ 10(2), Τζάκσον 13.