Ευχάριστα μαντάτα για τον ΟΑΧ παρά την «προγραμματισμένη» ηττα

Μπορεί ο ΟΑΧ να γνώρισε την ήττα απέναντι στον Παναθηναϊκό με 84-66, παρόλα αυτά τα μαντάτα από τα Γιάννενα τον έκαναν να χαμογελάσει. Αυτό γιατί η ομώνυμη ομάδα έμεινε στο -15 (64-49) του ΠΑΟΚ, αποτέλεσμα που σπρώχνει την Κρητική ομάδα στα τελικά της Α1 Γυναικών. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΟΑΧ έχει ακόμα ένα ματς απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα την Κυριακή 9/5 που με νίκη επισημοποιεί την είσοδο του στην τετράδα.

Όσον αφορά το ματς, ο ΟΑΧ για ακόμα μια φορά εδειξε να προσπαθεί να πάρει το κάτι παραπάνω απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο. Έτσι πάλεψε και «ταλαιπώρησε» τον Παναθηναϊκό στο μεγαλύτερο μέρος του 1ου ημιχρόνου. Ένα λεπτό όμως πριν ολοκληρωθεί το 10λεπτό με δυο καλάθια οι γηπεδούχες έκαναν το 20-16. Η δεύτερη περίοδος ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 10-3 με αποτέλεσμα η διαφορά να ανοίξει σε 30-19 (15ο λεπτό). Ο ΟΑΧ πάλεψε να μειώσει όμως η κλάση του Παναθηναϊκού ήταν αυτή που κράτησε την ομάδα Καπογιάννη μπροστά. Στο δεύτερο ημίχρονο η Κρήτική ομάδα κράτησε τις… ισορροπίες κάνοντας επιμέρους σκορ 13-13 στο 26΄και 16-16 στο 27’ αντίστοιχα, χωρίς όμως να καλύψει τη διαφορά. Έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 62-48. Το 13-4 του Παναθηναϊκού ήταν «μαχαιριά» για τον ΟΑΧ, που παρόλο την… ψαλίδα έκανε την προσπάθεια του και έκλεισε την περίοδο με το 22-18, το οποίο έγραψε και το τελικό 84-66. Παρόλα αυτά η συγκεκριμένη ήττα δε φάνηκε να στοίχηζει στο σύνολο του Θεοδωράκη, καθώς ο ΠΑΟΚ πήρε το «διπλό» στα Γιάννενα και έδωσε μισό… εισιτήριο στην ομάδα της Κρήτης που πια της απομένει μια νίκη για να μπει επίσημα στην τελική τετράδα της Α1 Γυναικών.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΟΑΧ 84-66
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 37-26, 62-48, 84-66
Διαιτητές: Τσιμπούρης-Καρακάσης-Ρίζος
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 14, Μόργκαν 20(3), Χελιώτη 3, Μούλη 15, Λύμουρα 8(2), Καλαμπάκου 3(1), Κωτούλα 15(3), Δίελα 6, Ζάρρη, Φεράκη, Ζιάκα, Σκουμπάκη.
ΟΑ Χανίων (Θεοδωράκης): Τζουγκράκη 6, Μπιν 2, Θεοδώρου 4, Νταουντάκη, Ψυχογιού 7(1), Παπαδάκη, Λίτσι 2, Ντράμοντ 27(4), Τζάκσον 18(1).