Δεύτερο «ροζ» για το Ηράκλειο στα προκριματικά των Εφήβων

Το «δυο στα δυο» έκανε το Ηράκλειο στα προκριματικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων καθώς επικράτησε και της Αναγέννησης Σάμου με 68-43

Οι «μπλε» μπαίνοντας για ακόμα ένα ματς συγκεντρωμένοι κατάφεραν να πάρουν τα «ηνία» στο σκορ και με 13-2 και να ανοίξουν διψήφια διαφορά στα πρώτα λεπτά.  Το σύνολο από την Σάμο όμως πίεσε στη λήξη της πρώτης περιόδου και έτσι μείωσε στους επτά πόντους (19-12).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κρητικοί συνέχισαν να έχουν τον πρώτο... λόγο προχωρώντας σταθερά στο +10.
Στην επανάληψη η Αναγέννηση αποφάσισε να προσαρμοστεί σε άμυνα ζώνης με αποτέλεσμα το Ηράκλειο να κολλήσει στο σκορ, όμως παράλληλα ο αντίπαλος δεν εκμεταλλεύτηκε μπροστά την αμυντική του λειτουργεία με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμείνει σε διψήφιο αριθμό. Στην τελευταία περίοδο το Ηράκλειο πάτησε… γκάζι κατάφερε να... κλέψει μπάλες και να προφέρει ένα γρήγορο μπάσκετ. Έτσι το τελικό σκορ έκλεισε στο 68-43, με τους Κρητικούς να πανηγυρίζουν το δεύτερο ροζ φύλλο και την Αναγέννηση Σάμου να μένει στο 0-1 (την πρώτη μέρα της διοργάνωσης διατέλεσε το ρεπό της).

Αύριο το Ηράκλειο έχει ρεπό, ενώ το Σάββατο (25/7) αντιμετωπίζει τον Αίολο Μυτιλήνης.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΑΜΟΥ 68-43
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-12, 37-28, 53-34, 68-43
Ηρακλειο (Μαρκάκης-Πιανακουλάκης): Καραδεμήρης 3, Περαντωνάκης, Βαμβουκάκης 17 (3), Γκίζης 16, Κουκιαδάκης 10, Καρεφυλλάκης, Λισλεβαντ 7, Κατσαράκης 2, Αυγουστινάτος 5, Κατσούρι 8, Πρασανάκης, Κουβαράκης.
Αναγέννηση (Μαραθοκαμπίτης): Παπαγεωργίου 3, Αστυπαλιώτης, Μαραθοκαμπίτης 8, Μιχαηλίδης 1, Τσώνης 12 (2), Τσιβεργίωτης 11, Ρόσι 7, Παπαθεοφάνους, Πασάι 2, Γρύλλης, Καδιριμιρτζιάν.