Τα αποτελέσματα των Ανδρων της ΕΚΑΣΚ (εξ αναβολής)

Η Αναγέννηση πανηγύρισε τη νίκη της Μεσσαράς με 57-53 στο εξ αναβολής ματς της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΚ. Πρωταγωνιστής ο Μαυρίκος που με ένα σερί οχτώ πόντων στο τέλος του παιχνιδιού και εξ αυτων ένα μεγάλο τρίποντο 37΄΄ πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού χάρισε το θετικό αποτέλεσμα στους γηπεδούχους.
Όσον αφορά το ματς που πραγματοποιήθηκε κεκλισμένων των θυρών, σύμφωνα με τα μέτρα πρόληψης που ανακοίνωσε η Γενική Γραμματεία αθλητισμού, το σύνολο των Παπαδάκης και Μυλωνάκη πήρε το προβάδισμα με 17-14 (10’) όμως  η Μεσσαρά με επιμέρους 17-10 στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης κατάφερε να ανατρέψεις το εις βάρος της σκορ και να κρατήσει τα… ηνία μέχρι και το τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο. Εκεί οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιεστική άμυνα και με αποτέλεσμα στο 35ο λεπτό να βρεθούν μόλις ένα πόντο πίσω 44-45. Ο Στεφανουδάκης πήρε την ομάδα… πάνω του προσπάθησε να κρατήσει το προβάδισμα, όμως ο Μαυρίκος είχε άλλα… σχέδια 1:25 πριν από το τέλος. Ο γκαρντ  των γηπεδούχων πέτυχε καλάθι και κέρδισε και το φάουλ γράφοντας 1/1 βολές και το 52-50. Ο Μακράκης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Μεσσαρά με εύστοχο σουτ τριών πόντων (52-53), όμως και πάλι ο Μαυρίκος ήταν αυτός που σκόραρε και την επόμενη επίθεση για τους γηπεδούχους για το 54-53. Στα εναπομείναντα δεύτερα η Μεσσαρά δεν κατάφερε να ευστοχήσει, ενώ στην αντίπερα, ο γκαρντ των γηπεδούχων υπέγραψε με εύστοχο καλάθι έξω από τα 6,75 τη νίκη για την Αναγέννηση. Έτσι η Αναγέννηση έφτασε στις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα, ενώ το σύνολο του Δαριβιανάκη έμεινε με το 7-8 στην σειρά.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ-ΜΕΣΣΑΡΑ 57-53
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 10-17, 10-9, 20-13
Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης-Χιωτάκης
Αναγέννηση (Μυλωνάκης-Παπαδάκης): Μαυρίκος 12 (1), Καμπιτάκης 4, Καλογεράκης 2, Σταθάκης 2, Δραγαζης 8 (2), Κουτσουράδης, Μπελεφάντης 11 (1), Σταματάκης 8 (1), Αλετράς 10.
Μεσσαρά (Δαριβιανάκης): Ηλιάκης 3 (1), Βασιλείου, Δαριβιανάκης 2, Κατσαπρακάκης 12 (1), Μακράκης 8 (2), Χαραλαμπάκης Ι. 5, Δαριβιανάκης Ε. 5, Στεφανουδάκης 18 (1).