Τα αποτελέσματα των Γυναικών της ΕΚΑΣΚ (8η αγωνιστική)

Ο ΟΦΗ πραγματοποιώντας ιδανικό πρώτο δεκάλεπτο κατέκτησε τη νίκη του Εργοτέλη με 56-34 και έτσι εκμεταλλεύτηκε το ρεπό του Ηροδότου περνώντας από πάνω του στην βαθμολογία. Τα κορίτσια του Καρλάφτη «εγκλώβισαν» τις «κιτρινόμαυρες» στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα ο πίνακας του σκορ να δείξει 23-0. Η Κακλαμάνου ξεκόλλησε τις φιλοξενούμενες στο ξεκίνημα του δεύτερου, ο Εργοτέλης προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι κατάφερε να ισορροπήσει το επιμέρους στην δεύτερη περίοδο (10-10) όμως η απόσταση που είχαν ανοίξει οι γηπεδούχες ήταν αρκετή προκειμένου να πάρουν τη νίκη και να φτάσουν τους εννέα βαθμούς στο πρωτάθλημα γυναικών της ΕΚΑΣ. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Μαθιουδάκη με 15 πόντους και 5 τρίποντα.

Ο ΟΑΧ2000 προσπάθησε να κρατήσει σε χαμηλό επίπεδο σκοραρίσματος το Αρκάδι και να κλέψει τη νίκη μέσα στο Ρεθύμνου, όμως τα κορίτσια του Πλευρακη έδειξαν χαρακτήρα και έτσι συνεχίζουν με το αήττητο. Συγκεκριμένα η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε 49-32, με το Αρκάδι να χαίρεται τη… μοναξιά της κορυφής και τον ΟΑΧ2000 να συνεχίζει με το 0-6 στο πρωτάθλημα γυναικών της Κρήτης.