Τα αποτελέσματα των Ανδρών της ΕΚΑΣΚ (18η αγωνιστική)

Δια μέσου… ΟΑΧ, ο Εργοτέλης επέστρεψε στην κορυφή τους πρωταθλήματος των Ανδρών της ΕΚΑΣΚ. Συγκεκριμένα οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν δύσκολα (60-58) στα Χανιά του Κυδων, όμως το «διπλό» ήταν αρκετό, αφού ο ΟΑΧ πανηγύρισε τη νίκη στο Λίντο απέναντι στο Ηράκλειο με 61-48 και έτσι του έκανε… δώρο την μοναξιά στην κορυφή. Παράλληλα η ομάδα του Κατσιάνου ελπίζει έντονα πια για την επιστροφή της στην τετράδα αφού βρίσκεται μια νίκη πίσω από τον Κυδων που αυτή τη στιγμή καταλαμβάνει την τέταρτη θέση. Με τους ιδίους πόντους αλλά ένα παιχνίδι περισσότερο ακολουθεί ο Ανδρογέας, ο οποίος κατέκτησε το θετικό αποτέλεσμα του Δειλινού με 64-53. Σε ντέρμπι για περίπου 30 λεπτά εξελίχθηκαν και τα παιχνίδια σε Ρέθυμνο και Αρκαλοχωρι με την Ακαδημία Ρεθύμνου εν τέλει να κρατά το ροζ φύλλο της Πεδιάδας με 58-48 και τον Ηρόδοτος να παίρνει τους δυο πόντους απέναντι στην Αναγέννηση με 74-67. Σε ακόμα μια ήττα στο πρωτάθλημα υποχρέωσε η Μεσσαρά την Ιεράπετρα μιας και το σύνολο το Μοιρών κατέκτησε τη νίκη με 62-55.

Όσον αφορά το πρώτο (χρονικά) ματς στο Λίντο ο ΟΑΧ αν και βρέθηκε να κυνηγάει το Ηράκλειο με το -9 (21-12 στο 10ο λεπτό) κατάφερε με τρίποντο του Παπαδάκη στην εκπνοή του ημιχρόνου να φέρει το ματς στα ίσια (31-31). Έτσι το δεύτερο μισό της αναμέτρησης ξεκίνησε από το… μηδέν. Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 11-7 βγήκαν μπροστά, όμως το Ηράκλειο πίεσε και με πόντους απο εύστοχες βολές του Καλατζή έκανε το παιχνίδι ντέρμπι μέχρι και το 35ο λεπτό. Εκεί ένα μεγάλο τρίποντο από τον Κουτσαβδή έδωσε προβάδισμα αλλά και ψυχολογία στους φιλοξενούμενους, ενώ τα δυο συνεχόμενα καλάθια έξω από τα 6,75 από του Παπαμαστοράκη υπέγραψαν το «διπλό» για τον ΟΑΧ. Έτσι το σύνολο του Κατσιάνου ελπίζει ξανά για τις θέσεις που οδηγούν στην Β φάση του πρωταθλήματος, ενώ το Ηράκλειο έμεινε στο 12-4 και τους 28 πόντους.

Στα Χανιά Σταρακης και Μαϊστρέλης αποδείχτηκαν σωτήρες για τον Εργοτέλης, αφού το τρίποντο του πρώτου αλλά και οι δυο εύστοχες βολές του έμπειρου γκαρντ που ακολούθησαν ήταν αυτοί που χάρισαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους. Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια της. Ο Εργοτελης ήταν αυτός που βγήκε μπροστά στα πρώτα λεπτά όπως ένα… σόλο επτά πόντων του Λιονάκη στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσε τα ηνία στους γηπεδούχους. Μάλιστα και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι οδηγούσαν την κούρσα (με μικρό προβάδισμα), μέχρι που ανέλαβε δράση ο Καραλής. Έτσι το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι με τους δυο γκαρντ του Εργοτέλη να στέκονται τυχεροί, να ευστοχούν και να κλέβουν το «διπλό» στον Κλαδισό για χάρη της ομάδας τους.

Στο Ρέθυμνο η Πεδιάδα πάλεψε για την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα, όμως το μικρό ροτέισον αλλά και η εξερετική παρουσία των Σαρειδάκη (17) και Κοροβέση (12) από πλευράς γηπεδούχων ήταν οι λόγοι που το ροζ φύλλο έμεινε στο Ρέθυμνο και την Ακαδημία. Έτσι το σύνολο του Παπαδογιαννάκη έφτασε τους 22 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Χερσονήσου έμεινε με το 1-13 στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Αξίζει να αναφερθεί ότι μεγάλος άτυχος για το σύνολο του Μαυρόπουλου ήταν ο Παπαδοκωστάκης, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι.

Ένα… σκαλί πιο πάνω συνεχίζει η Αναγέννηση, η οποία παρα την δυναμικής της εμφάνιση απέναντι στον Ηρόδοτο δεν κατάφερε εν τέλει να κάνει την «έκπληξη» και να κρατήσει τους δυο πόντους της νίκης στο Αρκαλοχωρι. Οι παίκτες των Μυλωνάκη και Παπαδάκη μέχρι και το 3ο δεκάλεπτο οδηγούσαν την κούρσα, όμως στην τελευταία περίοδο ο Ηρόδοτος με μπροστάρη τον Πρωτογεράκη έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε τη νίκη με 74-67, με αποτέλεσμα να διατηρήσει τη θέση του στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο Ανδρογέας παίζοντας το μπάσκετ που του… αρέσει, έτρεξε το Δειλινό το υποχρέωσε στην ενδέκατη ήττα του στο πρωτάθλημα. Από την άλλη η ομάδα του Δημητριάδη έκανε το 8-7 και προχωράει μια… ανάσα πριν από την τετράδα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μοιράστηκαν το σκοράρισμα, ενώ από το σύνολο του Καρκάνη με διψήφιο αριθμό πόντων ολοκλήρωσαν την 18η αγωνιστική οι Ζουρμπάκης (14), Κυρίτση (14) και Καλλέργης (12).

Με νίκη επέστρεψε απο το ρεπό της η Μεσσαρά, η οποία πανηγύρισε το «διπλό» στην Ιεράπετρα με  62-55. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης κατάφεραν να επιστρέψουν με το ροζ φύλλο στις Μοίρες, ισορροπώντας τα αποτελέσματα τους )7-7) στο φετινό πρωτάθλημα. Στην αντίπερα οι γηπεδούχοι που… επιμένουν με τους «έφηβους» έμειναν στους 19 πόντους στα 16 ματς.