Ήττα στην πρεμιέρα για τον ΟΦΗ

Με σαρανταπέντε λεπτά καθυστέρηση γνώρισε την πρώτη του ήττα ο ΟΦΗ στη Β εθνική, επί του Εσπέρου (96-86). Συγκεκριμένα, ο Γιατρός του παιχνιδιού καθυστέρησε να πάει στο κλειστό του Εσπέρου (περισσότερο από 15 λεπτά που αναγράφει ο κανονισμός) και μάλιστα δεν κρατούσε την ιατρική του κάρτα. Πάραυτα οι διαιτητές Κοτσίμπος, Φάκαρος, Τσιμπούρης αποφάσισαν να ξεκινήσουν κανονικά το παιχνίδι στην Καλλιθέα.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη φαίνεται πως αποδιοργανώθηκε με τη συγκεκριμένη αναστάτωση και δεν μπήκε συγκεντρωμένη στο παιχνίδι. Έτσι ο Έσπερος βρέθηκε από νωρίς να προηγείται με 15-10 (10’). Παρόμοια ξεκίνησε και η δεύτερη περίοδος, όμως στα μισά της ο ΟΦΗ προσπάθησε να μειώσει με ένα σερί πόντων με καλάθια των Πετράκη και Μποχωρίδη. Έτσι στο 15 λεπτό πλησίασε στο -4 (33-29). Τα πέντε λεπτά που ακολούθησαν οι γηπεδούχοι άνοιξαν και πάλι τη διαφορά, για να πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το 47-36. Στην… επανάληψη οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω ώστε να ανατρέψουν το σκορ έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 96-86 με το ΟΦΗ να μην καταφέρνει να κάνει την έκπληξη κατακτώντας το πολυπόθητο «διπλό» της πρεμιέρας. Αξίζει να σημειωθεί ότι στην συγκεκριμένη αναμέτρηση δεν αγωνίστηκε ο Γιάννης Λιανό, λόγω της θλάσης που τον ταλαιπωρεί από το ματς Κυπέλλου κόντρα στον Πρωτέα Βούλας, ενώ και ο Πρόδρομος Τσερκιτζόγλου τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, καθώς δέχθηκε αγκωνιά στο μάτι, με αποτέλεσμα βγει εκτός.