«Έκλεψε» τη νίκη ο ΟΦΗ και διεκδικεί θέση στον τελικό

Τη νίκη και συνάμα την πρόκριση στην επόμενη φάση του SisaketBasketball world Invitation πήρε ο ΟΦΗ. Οι «μελανόλευκοι» επικράτησαν της Vimpire με 74-71 και ετσι περνάνε ως δεύτεροι απο τον όμιλο τους στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου τερμάτισε η Kalleh απο το Ιράν.

Δυναμικά μπήκε ο ΟΦΗ στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διαρκείας του SISAKET Basketball world Invitation. Οι «μελανόλευκοι» με ένα σερι 5-0 πήραν τα ηνία στο σκορ όμως η Vimpire  απάντησε 9-0. Ετσι πήρε το προβάδισμα στο 5 λεπτό του παιχνιδιού. Στο επόμενο λεπτό η ομάδα της Κρήτης αντέδρασε κι ισορρόπησε το ματς 9-9, όμως και πάλι η αντίπαλος της προσπέρασε με 12-9. Ο Λιανος έκλεψε την μπάλα έφυγε στον αιφνιδιασμό μειώνοντας σε 12-11, όμως οι παίκτες της Vimpire βρήκαν στο +4 με 2/2 βολές και τρίποντο για το 18-11. Ο Τσερκιτζογλου είχε απάντηση απο τα 6,75 και ο Μποχωριδης έφερε το ματς στον ποντο ένα λεπτό πριν απο την ολοκλήρωση του δεκάλεπτο. Εν τελει το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-16.
Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, στο 14’ ο Μπουμπάρης με 2/2 βολές και ο Τασιουδης με 1/2 έφεραν το ματς στο καλάθι (27-25) για τον ΟΦΗ. Η αντίπαλος του έγραψε το 29-25, ο Πετρακης όμως με τρίποντο στο 16’ μείωσε ξανα την απόσταση στον ποντο (29-28). Ο ρυθμός αυτός εξελίχθηκε μέχρι και το τελευταίο λεπτό της περιόδου όπου οι 2/2 βολές του Αγαπιάδη (33-32), το καλάθι του Παλλη (33-32) και πι 3 βολλες του Λιανού έβγαλαν τον ΟΦΗ μπροστά (33-35). Στα 9” η Vimpire με καλάθι και φάουλ κατάφερε να περάσει για ακόμα μια φορά μπροστά για το 36-35, όπου ήταν και το σκορ στο 20’.
Μόλις ένα καλάθι κατάφερε να σκοράρει ο ΟΦΗ στο ξεκινημα του τρίτου δεκαλέπτου. Ετσι έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλο του να ξεφύγει στο +6 (47-41). Ο Μπουμπάρης στο 25’ μείωσε στο 47-43 και ο Πετρακης μετέτρεψε το αντιαθλητικό που κέρδισε σε πόντους για τον ΟΦΗ. Στο 28’ οι Κρητικοί πλησίασαν σε απόσταση...αναπνοής με καλάθι απο τα χέρια του Λιανού (53-50) όμως για ακόμα μια φορά η ομάδα απο την Ταϊλανδή άνοιξαν στο +6 (56-50). Ο ψηλός της Ελληνικής ομάδας φάνηκε για ακόμα μια φορά εύστοχος απο τη γραμμή της... φιλανθρωπίας (56-52) και ο Λιανος πρόσθεσε ακόμα μια για το 56-53. Ο ίδιος παίκτης έφερε το ματς στον ποντο δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του 3ου δεκαλέπτου, όμως το άστοχο ελεύθερο σουτ του Κριθινακη κράτησε πισο στο 30´ την ομάδα της Κρήτης.
Στο 35ο λεπτό το ματς ήρθε για ακόμα μια φορά στα ίσια (61-61), όμως η Vimpire με ένα μινι σερι 4-0 βγήκε μπροστά. Ο Τασιουδης με τρίποντο έκανε το 65-64, και μια επίθεση μετα ο Μποχωριδης απο την ίδια απόσταση έκανε το 68-67. Οι παίκτες του Βασίλη Ραλλη έκλεισαν την αμυνα τους σε δυο διαδοχικές φάσεις, κέρδισαν επιθετικό ένα λεπτό πριν απο την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Το “play” βγήκε για τους Κρητικούς μπροστά, ο Μποχωριδης σκόραρε για να βγάλει τους Κρητικούς στο +1 (68-69). Στα 35” πριν απο την ολοκλήρωση του παιχνιδιού ο Τσερκιτζογλου έγραψε το 68-72 και μια επίθεση μετα ο ΟΦΗ κλείδωσε το θετικό αποτέλεσμα με τον Μποχωρίδη να πασάρει στον Λιανό, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 71-74.

Mono Vimpire-ΟΦΗ 71-74
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 36-35, 56-55, 71-74
ΟΦΗ (Ραλλης): Λιανος 22 (2), Μποχωριδης 11 (1), Τσερκιτζογλου 6 (2), Κριθινακης 2, Αγαπιαδης 2, Τασιουδης 7, Πάλλης 4, Καραδολαμης 3, Μπουμπάρης 12, Πετρακης 5.