Τα αποτελέσματα της Α φάσης του Κυπέλλου Ανδρών (15/9)

Ο Ανδρογεας πήρε τη νίκη του Δειλινού στον ποντο (58-57) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ανδρών της ΕΚΑΣΚ. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον ΟΑΧ ο οποίος σύμφωνα με την κλήρωση  πέρασε άνευ αγώνα στον Β γύρο. Το Ηράκλειο μπορεί να ακολουθούσε στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς την Ακαδημία Ρεθύμνου, έκανε όμως την ανατροπή στο τέλος της αναμέτρηση, πήρε το «διπλό» και συνάμα την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Στον Ηροδοτο πήγε το τελευταίο εισητηριο της Α φάσης του Κυπέλλου. Η ομάδα απο την Αλικαρνασσό κατάφερε να επικρατήσει της Μεσσαράς με 74-55 και να προστεθεί στα ζευγάρια του Β γύρου.

Όσον αφορά το παιχνίδι που… άνοιξε τη δεύτερη ‘’στροφή του Α γύρου, ο Ανδρογέας κρατούσε τα ηνία στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Μάλιστα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου βρέθηκε στο +15 των πρασίνων’’. Το σύνολο του Καρκανάκη κατάφερε να… ροκανίσει τη διαφορά, να περάσει μπροστά με τρίποντο του Κυρίτση (54-56) στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, όχι όμως να κρατήσει και την ψυχραιμία του μέχρι την ολοκλήρωση του ματς. Συγκεκριμένα ο  Λυριτζάκης έκανε το 56-55, ο Καλλέργης με 2/2 βολές έδωσε ξανά ελπίδα στο Δειλινό, ο Μεταξοτός όμως διαμόρφωσε το 58-57. Η τελευταία επίθεση ήταν για το Δειλινό, Τσίλογλου και Κυρίτσης στάθηκαν άστοχοι και έτσι η νίκη πήγε στους τυπικά γηπεδούχους. ‘’Ηighlight’’ του αγώνα το buzzer Bitter από τη μέση του γηπέδου, του Παγωνίδη στη λήξη του πρώτου μισού του παιχνιδιού.

Το κακό του ξεκίνημα κόντεψε να πληρώσει το Ηράκλειο στο Ρέθυμνο απέναντι στην Ακαδημία Ρεθύμνου. Οι γηπεδούχοι έπιασαν στον… ύπνο το σύνολο του Μακράκη παίρνοντας το προβάρισμα με 16-5 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι αγωνιστήκαν χωρίς τον Μητρόπαπα, κατάφεραν να γράψουν επιμέρους 18-26 στην δεύτερη περίοδο και να μειώσουν στο 34-31. Η Ακαδημία με ομαδική δουλειά κατάφερε να κρατηθεί μπροστά για ακόμα μια περίοδο, όμως  το Ηράκλειο έκανε το ξέσπασμα’’ του την κατάλληλη στιγμή ανέτρεψε το σκορ και εν τέλει πανηγύρισε με 71-63.

Σχεδόν ένα δεκάλεπτο κράτησε το προβάδισμα η Μεσσαρά μέσα στο Μελίνα Μερκούρη κόντρα στον Ηρόδοτο. Η ομάδα του Δαριβιανάκη βρέθηκε μπροστά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όμως ο Μανασάκη πριν κλείσει η πρώτη περίοδος με δυο εύστοχα σουτ (το ένα έξω από την γραμμή των 6,75) έβγαλε τον Ηρόδοτο στο 13-12. Από εκεί και έπειτα όσο και αν προσπάθησε η Μεσσαρά για την ανατροπή δεν κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ από τους γηπεδούχους. Έτσι το σύνολο του Νασούφη πανηγύρισε την πρώτη του νίκη για την περίοδο 2019/2020 στον θεσμό του Κυπέλλου με 74-55.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ-ΜΕΣΣΑΡΑ 74-55
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12, 36-22, 56-41, 74-55
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Νασούφης):Καραγιαννάκης, Φουκάκης, Κατσαμάνης 18, Αναστασάκης 14 (1), Γρυλλης 12 (2), Πρωτογεράκης 12, Μανασάκης 10 (2), Λαμπράκης, Υπτσόγλου 8.
Μεσσαρά (Δαριβιανάκης): Ηλιάκης 9 (1), Σαββάκης, Χαλκιαδάκης, Βασιλείου 2, Δαριβιανάκης Γ., Κατσαπρακάκης 28 (3), Μελαμπιανάκης, Χαραλαμπάκης 6, Τσικριτσάκης, Δαριβιανάκης 6, Στεφανουδάκης 4.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ  63-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-5, 18-26, 19-17, 10-23
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Παπαδογιαννάκης): Σαρειδάκης 10 (2), Ζαμπετάκης, Σκανδάλης 5, Σταυρακάκης 10 (2), Τσικριτέας-Μελιαδής 9 (3), Καραβανης 2, Δουλγεράκης 8 (2), Τερζάκης, Κοροβέσης 11, Ζουμπουλάκης , Γιάννης 6, Ιερονυμάκης 2.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Μαρκόπουλος 9 (1), Κατσαμάνης, Περαντωνάκης, Βαμβουκάκης 5 (1), Ρωσσίδης 8 (1), Γκίζης 1, Κουκιαδάκης, Μαρής, Σκανδαλάκης 20 (1), Μηλαθιανάκης 12, Πετράκης 13 (1), Καλατζης 2.