Τα αποτελέσματα του Κυπέλλου Ανδρών της ΕΚΑΣΚ (Β φάση)

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ανδρών της ΕΚΑΣΚ πανηγύρισε το Ηράκλειο, το οποίο επικράτησε με 78-76 του Εργοτέλη. Οι «μπλε» οδηγούσαν την… κούρσα σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια που 1ου μισό του ματσ στην κατάμεστη Αλικαρνασσό. Ο Εργοτέλης όμως με επιμέρους 20-10 κατάφερε να περάσει μπροστά στη λήξη του 20λεπτου. Το ματς εξελίχθηκε… δραματικά στο 2ο μισό, με το Ηράκλειο να κατορθώνει να ξεφύγει ακόμα και με +10, τους «κιτρινόμαυρους» όμως να μαζεύουν τη διαφορά. Στο τελευταίο κρίσιμο λεπτά και ενώ οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρίσκονταν στο +6 (70-76), ο Εργοτέλης έτρεξε για ακόμα μια φορά ένα γρήγορο σερί, έφερε το ματς στα ίσια (76-76) 14’’ πριν από την ολοκλήρωση με κλέψιμο και κάρφωμα από τον Πυργιώτη. Οι διαιτητές στην επίθεση του Ηράκλειο χρέωσαν φάουλ σε σουτ του Καλατζή, εκείνος με 2/2 έκανε το 76-78. Ο Εργοτέλης προσπάθησε με τρίποντο να κλέψει το ματς, ο Δαπουλάκης όμως αστόχησε, ούτε ο Πυργιώτης που μάζεψε το ριμπάουντ κατάφερε να δώσει παράταση στην αναμέτρηση και έτσι το Ηράκλειο πανηγύρισε την πρόκριση του στην επόμενη φάση, όπου και περιμένει τον νικητή από το ματς Κυδων-Ηρόδοτος.

Όσον αφορά το παιχνίδι, το Ηράκλειο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα του Εργοτέλη στο 1ο δεκάλεπτο και να οδηγεί εκείνο την κούρσα, στο παιχνίδι που «άνοιξε» τη Β φάση του Κυπέλλου Ανδρών. Οι Μηλαθιανάκης και Μητρόπαπας ήταν αυτοί που πλήγωσαν κατά κύριο λόγο τους τυπικά γηπεδούχους γράφοντας 9 και 7 πόντους αντίστοιχα. Ο Εργοτέλης κατάφερε να πάρει… μπροστά στο τέλος του 2ου δεκαλέπτου, με ένα σερί οχτώ πόντων του Γουμενακη, έφερε την απόσταση στο 31-33,  ο Βερτουδος με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 32-33, Ο Μητρόπαπας με μια βολή άνοιξε και πάλι στο +4 για την ομάδα του Μακράκη, όμως ο Καραλής έφερε το ματς στο πόντο (34-35) και ο Μαιστρέλης στη λήξη της περιόδου έβγαλε τον Εργοτέλη μπροστά με 37-35.

Το Ηράκλειο ξεκίνησε το δεύτερο μισό του παιχνιδιού με κλέψιμο και σουτ δυο πόντων από τον Μαρκόπουλο. Ο ίδιος παίκτης έβγαλε ξανά μπροστά την ομάδα του 37-40, ο Μαϊστρελης όμως είχε… απάντηση (39-40). Ο Μήλαθιανακης έκλεψε την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου του Γουμενάκη κάρφωσε για το (39-42). Ο Μαϊστρελης όμως έφερε πάλι… αντίρρηση και το ματς στα ίσια, με σουτ από 6,75, όμως ο Καλατζης αμέσως σκόραρε για το Ηράκλειο και το 42-44. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν έφτασαν μέχρι το καλάθι στην επιθεση που ακολουθησε και το Ηράκλειο με ένα μίνι σερί άνοιξε σε 42-52 στο 26’. Μάλιστα οι τυπικά γηπεδούχοι φάνηκαν να μην έχουν λύση απέναντι στην άμυνα ζώνης του Ηράκλειο και έτσι ο Καλατζης τους… τιμωρίες για το 42-55. Ο Καράαλής «ξεκόλλησε» το σύνολο του Βισκαδουράκη για το 45-55. Ο Πυργιώτης έφερε την απόσταση πιο κοντά 47-55, όμως ο Πετράκης με… ηρωική προσπάθεια προς το καλάθι άνοιξε και πάλι στο +10 (47-57). Στο 29ο λεπτό όμως ο Χριστοδούλου ανέβηκε στο καλάθι του Ηράκλειο και άφησε την μπάλα για το 49-57.
Ο Δαπουλακης με 1/2 βολές έκανε το 50-57 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 52-57 με κλέψιμο του Εργοτέλη και καλάθι από τα χέρια του Μανιαδή.

Η 4η περιόδος ξεκίνησε με τρίποντο από τον Σκανδαλάκη, 52-60. Η «απάντηση» ήρθε από τον Δαπουλακη για το 55-60. Στο 32’ ο Γουμενακης έφερε τον Εργοτέλη στο -5 και ο Χριστοδούλου μερικά δεύτερα αργότερα στο «καλάθι» (60-62). Ο Καλατζής ευστόχησε στις δυο από τις 3 βολές που κέρδισε για να… ανοίξει στο +4 για το Ηράκλειο, ο Εργοτέλης δεν μπόρεσε να ευστόχησε ο σε σουτ από τα χέρια του Κάραλη κι εστί ο ίδιος παίκτης από πλευράς Ηρακλείου άνοιξε και άλλοτην απόσταση (60-67). Ο γκαρντ του Ηράκλειο συνέχισε το σερί του με καλάθι και φάουλ έπειτα από κλέψιμο και πάσα του Στέβοβιτς (60-70). Ο Δαπουλάκης ήταν αυτός που έβαλε «στοπ» στο σερί των «μπλε», ενώ ο Πυργιώτης μείωσε για την ομάδα του στο 37’. Ο Μηλαθιανακης πέταξε στα… σκουπίδια δυο βολές που κέρδισε και έτσι ο Εργοτέλης με καλάθι και φάουλ από τον Καραλή έφτασε σε απόσταση... αναπνοής (68-70). Ο Καλατζής, έχοντας μπροστά του τον Πυργιώτη αύξησε και άλλο το ατομικό του… ταμείο για το 68-73, όμως ο Γουμενακης δεν άφησε το Ηράκλειο να ξεφύγει γράφοντας το 70-73. Ο Σκανδαλάκης έκανε το 70-76 και το λάθος του Εργοτέλη στην επίθεση έδωσε δικαίωμα στον αντίπαλο του να  ξεφύγει, το οποίος όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε. Έτσι οι «κιτρινόμαυροι» με δυο γρήγορα καλάθια έφεραν και πάλι στο παιχνίδι στους δυο πόντους (74-76) 53’’ πριν από το τέλος. Το κλέψιμο του Πυργιώτης και το εύστοχο θεαματικό τελείωνα έφερε το ματς στα ίσια στα 14’’. Οι διαιτητές έδωσαν φάουλ σε σουτ του Καλατζή στα 11’’ και εκείνος με το «απόλυτο» έκανε το 76-78.Στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης, ο Εργοτέλης προσπάθησε με «τρίποντο» να πανηγυρίσει, ο Δαπουλάκης όμως αστόχησε σε σουτ τριών πόντων που επιχείρησε, ο Πυργιώτης δεν κατάφερε να… δώσει παράταση στην αναμέτρηση και έτσι το Ηράκλειο πανηγύρισε την πρόκριση του στην επόμενη φάση, όπου και περιμένει τον αντίπαλο του από το αυριανό (22/9) ματς στα Χανιά

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 76-78
Διαιτητές: Καμπίτσης-Χιωτάκης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:17-25, 37-35, 52-57, 76-78

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης):Καραπάνος, Γουμενάκης 19 (1), Μαϊστρέλης 11 (2), Βερτούδος 1, Δαπουλάκης 7 (2), Μανιαδής 6, Χριστοδούλου 3 (1), Κουμάκης 3 (1), Πυργιώτης 13, Σπηλιόπουλος, Καραλής 13 (1).
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Μαρκόπουλος 7 (1), Σκανδαλάκης 11 (3), Ρωσσίδης, Στεβοβιτς, Μαρής, Καλατζής 28 (5), Μηλαθιανάκης 15 (2), Πετράκης 3, Μητρόπαπας 14.