Τα αποτελέσματα του Κυπέλλου Ανδρών της ΕΚΑΣΚ (Β φάση 22/9)

Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ανδρών της ΕΚΑΣΚ προκρίθηκε ο Κύδων, ο οποίος «έκλεψε» τη νίκη του Ηροδότου στα Χανιά με 57-56. Το τέταρτο «εισιτήριο» δόθηκε στον ΟΑΧ που έφυγε με το «διπλό» από την Αλικαρνασσό πανηγυρίζοντας του Ανδρογέα με 77-50. Έτσι το Ηράκλειο θα αγωνιστεί απέναντι στην ομάδα του Ηλιάκη και ο ΑΟΚΧανία επί του συντοπίτη του το Σάββατο 28/9. Οι νικητές θα κοντραριστούν για την κούπα μια μέρα μετά (29/9).

Οσον αφορά το ματς στην Αλικαρνασσό, ο Ανδρογέας μπορεί να μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι της δεύτερης φάση του κυπέλλου Ανδρών ΕΚΑΣΚ με 7-0 η ομάδα των Χανίων όμως με σερί 0-17 κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σκορ και μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου να «πιάσει» νταμπλ σκορ του αντιπάλου του στο κλειστό της Αλικαρνασσού.  Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΟΑΧ συνέχισε το παιχνίδι του και με καλάθια των Σαράντη και Παπαμαστοράκη έφτασε το +22 (19-42) το οποίο και ήταν σκορ ημιχρόνου. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε το δεύτερο μισό παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να τρέξουν και να «χαλάσουν» το παιχνίδι του συνόλου από τα Χανιά. Οι οχτώ παίκτες του Κατσιανού παρέμειναν συγκεντρωμένοι και με εξαιρετικούς τους Σαράντη και Παπαμαστοράκη έφτασαν την «ψαλίδα» ακόμα και τους 32 πόντους 39-71. Εν τέλει το σκορ έκλεισε στο 77-50, με αποτέλεσμα ο δεύτερος βάση κλήρωσης ημιτελικός του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΚ να εχει απόλυτα Χανιώτικο ενδιαφέρον.

Στα Χανιά ο Κύδων ήταν αυτό που μπήκε δυνατά στο κλειστό του ΕΑΚ με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να βρεθεί στο 32-27. Η ομάδα από την Αλικαρνασσό ταξίδεψε με αρκετές ελλείψεις όμως δε… δίστασε να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και με επιμέρους 20-6 να πάρει το προβάδισμα (38-47 30’). Στα τελευταία 3 λεπτά του ματς και ενώ το σκορ ήταν 52-56, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεση τους, ανέκτησαν τα ηνία του σκορ και εν τέλει πανηγύρισαν την είσοδο τους στα ημιτελικά του θεσμού με 57-56.

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ-ΟΑΧ 50-77
Διαιτητές: Καρανικόλα Αλ.-Μπανασάκης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-22, 19-42, 31-62, 50-77

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ (Δημητριάδης): Νταής, Παγωνίδης 13 (2), Λυριτζάκης 4, Κοντόσης, Γκέκα 6 (1), Σηφάκης, Μπαγλάνης 13 (2), Πηρουνάκης 6, Μεταξωτός 4 (1), Πουλιος Ε. 4 (1), Πουλιος Β., Αλετράς.
ΟΑΧ (Κατσιανός):Παπαμαστοράκης 21 (4), Λυβιάκης 19 (3), Βουρβαχακης 2, Γεωργιάδης, Στυλιανάκης, Χιωτάκης 5 (1), Σαράντης 22 (4), Κοντογιαννης 8.

ΚΥΔΩΝ-ΗΡΟΔΟΤΟΣ 57-56
Διαιτητές: Καμπίτσης-Σταυρουλάκης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-11, 32-27, 38-47, 57-56
Κύδων (Ηλιάκης): Μαγγελάκης 2, Λιονάκης 3 (1), Μποκαλίδης, Χολέβας 6, Λυρώνης 24 (1), Γεγιτσίδης 5 (1), Κατσούλης 2, Κατσουλάκης 5, Δήμας, Τζιόλας 2, Ε. Πρωτογεράκης 8, Κουτουλάκης.

Ηρόδοτος (Νασούφης): Φουκάκης 5 (1), Σ. Καραγιαννάκης, Μ. Καραγιαννάκης, Αναστασάκης 16 (4), Γρύλλης 6, Μ. Πρωτογεράκης M. 19, Λαμπράκης 2, Κατσαμάνης 8, Μανουκάκης.