Αρκάδι και ΟΑΧ στον τελικό των Κορασίδων

Το Αρκάδι και ο ΟΑΧ θα κοντραριστούν για τον τίτλο της πρωταθλήτριας  Κορασίδων της ΕΚΑΣΚ στον τελικό του final-4. Η ομάδα του Ρεθύμνου πήρε τη νίκη της Ιεράπετρας με 75-21 και έτσι θα διεκδικήσει την κούπα απέναντι στους συνδιοργανωτές. Η Ιεράπετρα θα συναντήσει τον ΟΦΗ στον Μικρό Τελικό (11:00).

Οσον αφορά το ματς το Αρκάδι «άνοιξε» το σκορ της αναμέτρησης με την Καλαϊτζιδάκη, όμως η Ιεράπετρα «απάντησε» άμεσα με την Κοσμίδη (2-2). Η Καλαϊτζιδάκη έκανε το 4-2 και η Σταυγιαννουδάκη το 6-2. Η Μπουρλάκη μείωσε στο καλάθι (6-4) για το σύνολο του Στρατάκη, όμως η Λαζίδου έκανε το 10-4 με δυο σουτ σε εκατέρωθεν επιθέσεις για το Αρκάδι. Η Ανδρεάδου άνοιξε και άλλο τη διαφορά για την ομάδα απο το Ρέθυμνο (12-4) και η Θεοδοσουλάκη πήρε... σειρά για το 15-4, το 18-4 και το 20-4.  Το σερί της ομάδας του Πλευράκη «έκοψε» η Ανδριόλα από τη γραμμή της…. φιλανθρωπίας με ½ εύστοχες βολές. Στο 9ο λεπτό με σκόρερ και πάλι τη Θεοδοσουλάκη (ένα τρίποντο και ένα δίποντο) διαμόρφωσε το 25-5, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 27-5 με καλάθι από τα χέρια Μικεδάκη.
 Το Αρκάδι με σερί 11-0 στα πέντε πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου έφτασε τη διαφορά στους +33 πόντους (38-5). Η Μπουρλάκη «έκοψε» το σερί του Αρκαδίου, με καλάθι μέσα από τη ρακέτα στο 16ο λεπτό (38-7). Η Λαζίδου με ½ βολές και η Καλαϊτζιδάκη άνοιξαν την… απόσταση στους 36 πόντους (43-7). Η Ιεράπετρα προσπάθησε να φτάσει τους 10 όμως το Αρκάδι με κλειστή άμυνα δεν του επέτρεψε το διψήφιο. Εν τέλει το πρώτο μισό του παιχνιδιού έκλεισε στο 47-7.
 Η Μυλωνά από πλευράς Ιεράπετρας πετυχαίνοντας το δεύτερο της καλάθι «άνοιξε» το χορό του σκορ στο δεύτερο μισό, όμως τα κορίτσια του Πλευράκη είχαν για ακόμα μια φορά... απάντηση κρατώντας στην απόσταση στο +40 (49-9). Η διαφορά έφτασε στο «πικ» της στο 28’ με καλάθι της Ζολώτα (60-11), η Λιαπάκη διαμόρφωσε το 60-13, όμως η Θεοδωσουλάκη με δυο καλάθια έκανε το 65-13 (30’).
 Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με δυο εύστοχα σουτ από την Κοσμίδη για το 65-15 και το 67-17. Η Μπουρλάκη πήρε σειρά ( 69-19), όμως το Αρκάδι έτρεξε ένα σερί 4 πόντων γράφοντας το 73-19 στο 36ο λεπτό. Η Αρχαγγελίδη έκανε το 73-21 στην προσπάθεια της Ιεράπετρας να μειώσει τη διαφορά. Η αστοχία όμως δεν βοήθησε να κλείσει και άλλο η... ψαλίδα και έτσι το Αρκάδι πήρε τη νίκη και την πρόκριση για τον τελικό του Final-4 Κορασίδων με σκορ 75-21.

ΑΡΚΑΔΙ-ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 75-21
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-5, 20-2, 18-6, 10-8
Διαιτητές: Κωτσου-Κουλιεράκη
ΑΡΚΑΔΙ (Πλευράκης) Μυλωνά, Λαζίδου 9, Μικεδάκη 2, Απαβαλοαϊε 2, Ανδρεάδου 8, Θεοδοσουλάκη 26, Σταυγιαννουδάκη 3, Μικεδάκη 5, Καλαϊτζιδάκη 10, Ζολώτα 6, Ζολώτα Ε. 2, Καβρουλάκη 2.
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Στρατάκης): Κοσμίδη 8, Αρχαγγελίδη 4, Κουτσούλη, Φρονιμάκη, Στειακάκη, Λιαπάκη, Μπουρλάκη 6, Λίκα, Ανδριόλα 1, Καραλάκη, Λιαπάκη, Λιαπάκη Σ. 2.