Ο ΟΑΧ στον Tελικό του final-4 Κορασίδων

Στον τελικό του final-4 Κορασίδων πέρασε ο ΟΑΧ ο οποίος επικράτησε του ΟΦΗ στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης με 68-42. Το σύνολο της Δημητρουλάκη δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο μισό της αναμέτρηση. Στο δεύτερο ημίχρονο επέβαλε το ρυθμό του και έτσι πήρε τη νίκη που το οδηγεί στον τελικό της διοργάνωσης (Κλαδισός, 13:00). Τα κορίτσια από το Ηράκλειο θα παλέψουν για τις θέσεις 3-4 στον μικρό τελικό, ο οποίος θα κάνει τζάμπολ στις 11:00 στο κλειστό του Κλαδισού.

Ο ΟΑΧ «άνοιξε» το σκορ με την Δασκουλιδου, η οποία έφτασε μέχρι το καλάθι, δεν κατάφερε να σκοράρει κέρδισε όμως τις δυο βολές και εκανε το 2-0. Ο ΟΦΗ γρήγορα προσπέρασε με σκόρερ τη Διαναντάκη για το 2-4. Ένα λεπτό αργότερα η Παπαδάκη ισοφάρισε για τα Χανιά και η Δασκουλίδου έβγαλε την ομάδα της μπροστά 6-4. Η Παπαμαρκάκη με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στον ΟΦΗ 6-7 στο 3’. Στην επίθεση που ακολούθησε για τις γηπεδούχες ο ΟΑΧ κέρδισε φάουλ και η Δασκουλίδου με ½ βολές έφερε για ακόμα μια φορά το ματς στα ίσια (7-7). Η Χαιρετάκη με καλάθι μέσα από τη ρακέτα έγραψε το 9-7, όμως η Χώματά «απάντησε» για το 9-9. Η Δασκουλίδου στην επόμενη φάση για τα Χανιά με τρίποντο έκανε το 12-9 και η Παπαδάκη το 14-9. Στο 8΄η διαφορά έφτασε στο +7 μιας και ο ΟΑΧ μετα από καλή άμυνα πήρε την μπάλα έφτασε μέχρι το καλάθι (Παπαδάκη), κέρδισε φάουλ και έκανε το 16-9. Ο ΟΦΗ πίεσε στην άμυνα και κατάφερε να μειώσει στο -5, όμως η αστοχία δεν τον άφησε να πλησιάσει περισσότερο. Έτσι η ομάδα των Χανίων «άνοιξε» και πάλι την απόσταση (20-11). Οι «μελανόλευκες» από τα 6,75 έκαναν το 20-14, όμως ο ΟΑΧ με «buzzer beater» της Παπαδάκη έκλεισε το δεκάλεπτο στο 22-14.

Ο ΟΑΧ ηταν αυτός που πετυχε το πρωτο καλάθι και στη δευτερη περίοδο, η «απάντηση» ήρθε άμεσα από τον ΟΦΗ με δυο περιφερειακά σουτ για το 23-18. «Στοπ» στην ομάδα από το Ηράκλειο έβαλε η Παπαδάκη για το 25-18. Η Δασκουλίδου από τη γραμμή των βολών έγραψε το 27-18, όμως και πάλι ο ΟΦΗ είχε τη… λύση φτάνοντας και εκείνος στους 20 πόντους. Στο 14ο λεπτό ο ΟΑΧ με διείσδυση από την τελική γραμμή της Χαιρετάκη έκανε το 29-20 όμως και πάλι κράτησε το -7 με καλάθι της Μηλιαρά (29-22). Ο ΟΑΧ παλεψε για να ξεφύγει, όμως τα κορίτσια της Ζερβάκη μάζεψαν το ριμπάουντ έφυγαν στον αιφνιδιασμό και κέρδισαν φάουλ και δικαίωμα για δυο βολές. Η Σταφανάκη ευστόχησε στη μια από τις δυο για το 29-23. Οι γηπεδούχες με σουτ ακριβείας έκαναν το 31-23, όμως και πάλι ο ΟΦΗ μείωσε με γρήγορη επίθεση στο 31-25. Στο 17ο λεπτό η Δασκουλίδου πήρε για βήματα προς το αντίθετο καλάθι κατάφερε να σουτάρει όχι όμως και να ευστοχήσει. Παρόλα αυτά κέρδισε το φάουλ και έτσι έκανε το 32-25. Το ντουέτο Παπαδάκη-Δασκουλίδου συνέχισε να χαρίζει πόντους στο ΟΑΧ με την ψηλή της Χανιώτικης να κάνει το 34-25 και εν συνεχεία η γκαρντ το 36-25, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο τέταρτο της αναμέτρησης ο ΟΑΧ ήταν αυτός που πέτυχε πάλι πρώτος καλάθι, όμως ο ΟΦΗ με δυο συνεχόμενα καλάθια κράτησε το 38-29.  Η Δασκουλίδου όμως «έδωσε» το +13 (42-29) στην ομάδα της με δυο ντράιβ (ένα από την τελική γραμμή και ένα σε προσπάθεια αιφνιδιασμού).  Ο ΟΦΗ προσπάθησε να «ψαλιδίσει» την απόσταση, όμως η Δασκουλίδου κράτησε τη διψήφια διαφορά (47-31). Στο 27ο λεπτό η Χωματά έκανε το 47-33. Από εκεί και έπειτα κυριάρχησε η αστοχία για τις δυο διεκδικήτριες του ημιτελικού. Εν τέλει ο πίνακας «ξεκόλλησε» στα 2’’ από τα χέρια της Δασκουλίδου η οποία κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 49-33.

Όπως και στα τρία πρώτα δεκάλεπτα έτσι και η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε να… μετρά από χέρια παικτριών του ΟΑΧ. Με ένα σερί 12-0  η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +28 (61-33), υπέρ της ομάδας της Δημητρουλάκη. Ο ΟΦΗ κατάφερε να «ξεκολλήσει» στο 36ο λεπτό από τα χέρια της Παπαμαρκάκης, η οποία σκόραρε ½ βολές για το 61-34. Η Δημητρουλάκη πέρασε στο παιχνίδι όλες τις παίκτριες της και παρόλο την απουσία των πιο έμπειρων ο  ΟΑΧ κράτησε τη διαφορά (65-36). Οι «μελανό λευκές» με καλάθι της Σταφανάκη έκαναν το 65-38 στο 38’ και η Πιτσικάκη το 65-40, για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με σκορ 68-42. Έτσι ο ΟΑΧ πήρε το εισιτήριο για τον τελικό και ο ΟΦΗ θα αγωνιστεί στο παιχνίδι του μικρού τελικό για τις θέσεις 3-4.