«Χάλκινος» ο Κύδων στους Παίδες της ΕΚΑΣΚ

Την 3η θέση στο πρωτάθλημα Παίδων της ΕΚΑΣΚ πανηγύρισε ο Κύδων, ο οποίος επικράτησε του Εργοτέλη στο μικρό τελικό της διοργάνωσης με 64-53. Ο Κύδων μπαίνοντας δυναμικά στο παιχνίδι πήρε διαφορά ασφαλείας και παρά τις προσπάθειες του Εργοτέλη να μειώσει ήταν αυτός που εν τέλει κατέκτησε το «χαλκινο» μεταλιο για τη σεζόν 2018-2019.

Ο Κύδων ξεκίνησε δυναμικά με ένα σερί 0-5  όμως ο Εργοτελης κάλυψε τη διαφορά και στο 6 λεπτό ο πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 6-5 και στη συνέχεια με 8-7. Ο Καφαντάρης με δυο βολές έκανε το 8-9 υπερ του Κυδων και ο Βόλτης με τρίποντο διαμόρφωσε το 9-13 για την ομάδα των Χανίων. Οι Χανιώτες συνέχισαν να σκοράρουν από την γραμμή των βολών και έτσι έφτασε στο +6 (9-17). Εν τέλει το δεκάλεπτο έκλεισε στο 10-21.
 Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Εργοτέλη να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της περιόδου. Η καλή άμυνα και από τις δυο πλευρές άφησαν χωρίς εναλαγη του σκορ μέχρι και το 13’ όπου ο Καβουσάκης ευστόχησε με ανέβασμα στο καλάθι (15-21). Ο Κυδων «απάντησε» με τον Φαρμάκη να προσθετει δυο ποντους στο συνολο της ομάδας του με τον ίδιο τρόπο. Επίσης κερδισε το διακιωμα για μια βολή στην οποια όμως δεν καταφερε να βρει… διχτάκι. Ο ίδιος παίκτης πήρε το ριμπάουντ και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να ανοίξει και άλλο τη διαφορά. Αυτό το έκανε ο Λιονάκης με μια βολή έπειτα από την τεχνική ποινή στον προπονητή του Εργοτέλη, Χριστοδούλου. Ο Κυδων συνέχισε να παίζει καλή άμυνα με αποτέλεσμα ο Εργοτέλης να μείνει με την μπάλα στα… χέρια στην επίθεση που ακολούθησε. Ο ρυθμός… άνοιξε και οι δυο ομάδες έτρεξαν σε εκατέρωθεν αιφνιδιασμούς, χωρίς όμως η μπάλα να καταλήγει σε καλάθι. Στο 17ο λεπτό ο Εργοτελης κέρδισε φάουλ και το δικαίωμα για δυο βολές (Αλεξανδρόπουλος), τις οποιες και αξιοποίησε στο απόλυτο. Έτσι το σκορ διαμορφώθηκε σε 17-24. Ο Κυδων όμως είχε και πάλι τη λύση, με οργανωμένη επίθεση έβγαλε το Φαρμάκη μόνο του, εκείνος αυτή τη φορά ευστόχησε και έτσι γράφτηκε το 17-26. Στα δυο τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου ο Εργοτέλης πλησίασε στους επτά και μετέπειτα στους πέντε (21-26), όμως ο Κυδων βρήκε και πάλι τον τρόπο να «ανοίξει» τη διαφορά, με δυο γρήγορα καλάθια στο +9 (21-30) όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου, αφού ο Αλεξανδρόπουλος δεν ευστόχησε στην τελευταία επίθεση της περιόδου.
 Το δεύτερο ημίχρονο με σκορερ τον Καφαντάρη και 2/2 βολές και ακολουθησε το καλάθι από τον Φαρμάκη για το 21-34 υπερ του Κυδωνα.  Η καλή άμυνα της Χανιώτικης ομάδας οδήγησε τον Εργοτέλη σε αρκετά λάθη, έτσι σε συνδυασμό με αποτελεσματικά σουτ η διαφορά να ανοίξει και άλλο (21-44).  Το σερί των 14 πόντων έκοψε ο Μελιδονιώτης με ανέβασμα στο καλάθι και μια εύστοχη βολή (24-44).Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε κατά πολύ μέχρι και την ολοκλήρωση της περιόδου όπου και έκλεισε με το 32-56.
 Ο Κυδων ξεκίνησε με άμυνα ζώνης το παιχνίδι του στην τελευταία περίοδο, όμως ο Εργοτέλης με δυο τρίποντα από τους Πρινιανάκη και Μαρή «έσπασε» την αμυντική λειτουργία του αντιπάλου του και βρέθηκε στο 40-56. Ο Κυδων όμως με δυο θετικές επιθέσεις όσον αφορά το ταμείο του βγήκε και πάλι στο +21 (40-61). Πάραυτα ο Εργοτέλης δεν τα παράτησε προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά τρέχοντας ένα σερί 7-0. Ο Κυδων όμως έβαλε «στοπ» με τον Καφαντάρη ο οποίος διαμόρφωσε το 47-63. Ο Χριστοδούλου έριξε στο παρκέ τους Κουντούρη, Αμπόσι και Γιαννόπουλο και εκείνοι τον αντάμειψαν με 6 πόντους.  Εν τέλει, η αναμέτρηση έκλεισε στο 64-53 με τον Κυδων να πανηγυρίζει την 3η θέση στους Παιδες της ΕΚΑΣΚ για το 2018-2019 και την Εργοτέλη να κατακτά την 4η.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΚΥΔΩΝ 53-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-21, 11-9, 11-26, 21-8
Διαιτητές: Καμπίτσης-Χρυσός
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Χριστοδούλου): Μαυράκης 3 (1), Αλεξανδρόπουλος 12, Γιαμιαδάκης 2, Γιαννόπουλος 2, Καβουσάκης 3, Μακράκης, Κουντούρης 2, Μαρής 3 (1), Πρινιανάκης 19 (2), Μελιδονιώτης 3, Αμπόση 1, Σωμαράκης 3.
ΚΥΔΩΝ (Κωσταντουδάκης): Κουριεράκης, Λιονάκης 5 (1), Βόλτσης 6 (1), Κατεχαράκης, Χαιρετάκης, Κοκκινάκης 4, Ψυλλάκης, Καστρινάκης, Καφαντάρης 19, Φαρμάκης 28, Θέμης, Μαστοράκης.