Ήττα στον ημιτελικό για το Ρέθυμνο από τον Προμηθέα, στα "Μαυροσκούφεια"(pics).

Νικητής στον δεύτερο ημιτελικό του τουρνουά Μαυροσκούφεια που διεξάγεται στην Πυλαία αναδείχθηκε ο Προμηθέας επικρατώντας του Ρεθύμνου με 79-71.

Ετσι η ομάδα των Πατρών, στον τελικό που θα γίνει την Τετάρτη (19/9) στις 19:00, θα αντιμετωπίσει τον γηπεδούχο ΠΑΟΚ, που νωρίτερα νίκησε τον Κολοσσό με 89-75.

Κορυφαίοι των νικητών ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 14 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Ελις και 11 ο Γκίκας.

Από πλευράς Κρητικών ο Μπρέισι – Ντέιβις είχε 15, ενώ ο Ντουράμ είχε 11.

Η περιγραφή από την ιστοσελίδα της ΚΑΕ Ρέθυμνο:
«Έπειτα από τις δύο συνεχόμενες φιλικές νίκες στην Ουγγαρία, η ομάδα μας ηττήθηκε επί ελληνικού εδάφους, χάνοντας την ευκαιρία να συμμετάσχει στον αυριανό μεγάλο τελικό της διοργάνωσης του Συνδέσμου Διαιτητών Θεσσαλονίκης. Οι παίκτες του Σταύρου Μυκονιάτη είχαν θετική απόδοση στα 3 από τα 4 δεκάλεπτα, με την 3η περίοδο να αποδεικνύεται κομβική για την έκβαση της αναμέτρησης. Με επιμέρους σκορ 15-28 ο Προμηθέας πήρε μία διαφορά 15 πόντων (55-70), οι παίκτες μας προσπάθησαν για την ανατροπή στο φινάλε (68-73), αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν (71-79).

Εξαιρετικός ήταν ο Μπρέισι – Ντέβις, ο οποίος πρωταγωνίστησε στο β’ δεκάλεπτο, καθώς πέτυχε 13 πόντους σε 5 λεπτά (32-25). Μάλιστα αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, ενώ οι Ντουράμ και Κλάντον ακολούθησαν με 11 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

Αύριο στις 17.00 η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει τον Κολοσσό Ρόδου στον μικρό τελικό, ενώ την πρώτη θέση του τουρνουά θα διεκδικήσουν ΠΑΟΚ και Προμηθέας στις 19.00.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ισορροπημένα ξεκίνησε η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν και να βρίσκονται κοντά στο σκορ (7-8 στο 4’). Το Ρέθυμνο Cretan Kings κατάφερε να πάρει διαφορά 3 πόντων με τους Ντουράμ και Κλάντον (11-8 στο 5’), ενώ ο Καλογιαννίδης με καλάθι και φάουλ έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στη Ρεθυμνιώτικη ομάδα στο α’ δεκάλεπτο (18-14 στο 8’), το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 18-17, καθώς ο Μέιερ μείωσε με τρίποντο. Στα πρώτα λεπτά της β’ περιόδου οι «κεραμιδί» κυριάρχησαν, καθώς μετά το 18-20 έτρεξαν ένα σερί 14-5 (32-25). Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μπρέισι – Ντέιβις, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους σε διάστημα 5 λεπτών. Ο Σιγκούνας με καλάθι και φάουλ σημείωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα (35-27 στο 16’), αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε και με σερί 6-1 μείωσε σε 36-33 (17’). Μάλιστα στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Γερομιχαλός έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 40-42, έπειτα από αρκετή ώρα.

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα και με σερί 14-0 ανέβασε τη διαφορά στο 47-65, με το μεγαλύτερο προβάδισμα να πραγαμτοποιείται στο 28’ για το 49-70. Ο Κλάντον ήταν εκείνος που βρήκε λύσεις επιθετικά με συνεχόμενους πόντους, διαμορφώνοντας το 55-70 του γ’ δεκαλέπτου. Στα πρώτα λεπτά της δ’ περιόδου ο Αμερικανός σέντερ συνέχισε να σκοράρει μειώνοντας σε 59-72 (33’), ενώ ένα σερί 9-1 από τους Ντουράμ και Γκάιτον έδωσε την ευκαιρία στο Ρέθυμνο Cretan Kings να πλησιάσει ακόμη περισσότερο (68-73 στο 36’). Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις από τη γραμμή των βολών (69-77 στο 37’), με τους Ρεθυμνιώτες να γνωρίζουν τελικά την ήττα με 71-79».

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-42 (ημιχρ.), 55-70, 71-79 τελικό.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σταύρος Μυκονιάτης): Ντάνιελς, Μπρέισι – Ντέιβις 15(2), Γκάιτον 8(2), Ντουράμ 11, Ραζής 4, Χριστοδούλου 6, Κουρέπης 2, Γλυνιαδάκης 3, Σιγκούνας 3, Ντάνιελ 4, Καλογιαννίδης 5, Κλάντον 10.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Γκίκας 11(3), Τσαϊρέλης 14(2), Γερομιχαλός 8, Σανδραμάνης, Κασελάκης 9, Σαλούστρος 9(1), Κατσίβελης 5, Μέιερ 6(1), Μπράουν 5, Λαναράς, Έλις 12, Μαντζούκας.