Ήττα στο νήμα ο ΟΦΗ στο Σχηματάρι από τον Ερμή (pics).

Ανταγωνιστικός ο ΟΦΗ, διεκδίκησε μέχρι τέλους την νίκη στο Σχηματάρι από τον τοπικό Ερμή, αστοχώντας στο τελευταίο τρίποντο γνωρίζοντας την ήττα με 68-66 από τους γηπεδούχους, οι οποίοι διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για την κατάληψη της 4ης θέσης στο βαθμολογικό πίνακα της Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς  διατηρώντας ένα το προβάδισμα, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 37-28.

Στην 3η περίοδο, ωστόσο, η ομάδα του Βασίλη Ράλλη, αντέδρασε μειώνοντας σε 52-51 στο 30’ και το ματς συνεχίστηκε στην κόψη του ξυραφιού ως το φινάλε με τον Ερμή να αποδεικνύεται πιο τυχερός, ακθως ο ΟΦΗ ,αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή..

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ - ΟΦΗ 68-66
Δεκάλεπτα: 19-13, 37-28 (ημίχ.), 52-51, 68-66.
Διαιτητές: Αθανασούλας-Τούσης.

Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης-Σολομωνίδης): Ζήμπρας, Πανταζής 23, Θωμάς 8 (2), Γκρινιάρης 16 (1), Κολοβός, Κώνστας, Φλώτσιος 7 (1), Κουτής, Αγγελέτος 5 (1), Τσιριμώκος 2, Γυφτονικολός, Σπηλιόπουλος 7 (1).
ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαππας, Κριθινάκης 7 (1), Καραλής 12 (2), Τσερκιτσόγλου 19 (4), Χαρωνίτης, Καρλάφτης, Αγαπιάδης 9 (1), Βασιλειάδης 2, Χριστάκης, Σταράκης 11 (3), Καμπάκας, Πάλλης 6.

Να υπενθυμίσουμε ότι ο ΑΟΚ Χανιά είχε ρεπό.