Νέα ήττα στην παράταση για τον ΑΟΚ Χανιά !!

Άλλο ένα ματς με  χιτσκοκικό φινάλε για τον ΑΟΚ Χανιά, που πληρώνει την απειρία του στην κατηγορία. Συγκεκριμένα ηττήθηκε στο κλειστό Κλαδισού, από τον Λοκρό  Αταλάντης στην παράταση (για 3η φορά φέτος), με 74-78.
Ίνα ακόμα σημαντικό στατιστικό στοιχείο για την Χανιώτικη ομάδα είναι ότι χάνει για 7η φορά φέτος με διαφορά κάτω από πέντε πόντους, ενώ έχει χάσει και μια φορά μέχρι έξι πόντους.

Πάνω από τα μισά δηλαδή!!

Η ενημέρωση του ΑΟΚ Χανιά:
Ένα ακόμα παιχνίδι – θρίλερ είδαν οι φίλαθλοι στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισού. Ο ΑΟΚ Χανιά δεν τα κατάφερε να πετύχει μια ακόμα νίκη εντός έδρας, αφού ηττήθηκε από τον Λοκρό με 78-74 στην παράταση (67-67 η κανονική διάρκεια).

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό “θρίλερ” με την έννοια ότι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν τα “ηνία” του ματς. Στα μισά του τρίτου 10λέπτου το σκορ έφτασε στο 45-56. Εκεί άρχισε η αντεπίθεση του ΑΟΚ Χανιά, με πρωτοστάτη τον Αλεξίου. Με σερί 9-0 το σκορ έγινε 54-56 και από το σημείο εκείνο και μετά το ματς έγινε ντέρμπι.

Οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο 35′, με 64-63 και θα μπορούσαν να πάρουν το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια αν κάποιες κακές επιθετικές επιλογές δεν κρατούσαν τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι. Η κανονική διάρκεια τελείωσε 67-67…

Παράταση…

Στην παράταση το ίδιο “μοτίβο”. Πόντο-πόντο το παιχνίδι και στις τελευταίες φάσεις, κακές επιθετικές επιλογές για τον ΑΟΚ Χανιά που έδωσαν το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Παρά τις αποβολές παικτών του Λοκρού το ματς κρίθηκε με το τρίποντο του Αγ. Μάτος που μετέτρεψε το 72-73, σε 72-76 και εν τέλει να γραφτεί το τελικό 74-78.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ - ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛΑΝΤΗΣ 74-78
Δεκάλεπτα: 20-24, 33-35 (ημ), 52-56, 67-67 καν.αγών (74-78.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Λ.ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ): Αράπης, Κουτσαβδής, Αλεξίου 15 (1), Υφαντόπουλος 5(1), Σαράντης 12(2), Μπαγάκης, Πούρος, Σκαμνάκης 13 (1), Κολαρετάκης, Αδοντάκης 10, Τασιούδης 19, Παπαδάκης.
ΛΟΚΡΟΣ ΑΤΑΛ.(Α.ΖΑΡΟΝΙΚΟΛΑΣ): Διαμαντής, Ρούζιος 2, Μπολμάτης 1, Μπουλάτζας, Παναγιωτίδης 12 (2), Κανακάρης, Σάκοτα 19, Μάτος Αντ 17, Μάτος Αγ. 18 (2), Ρετσινάς 9 (1).