Στην παράταση πήρε το "διπλό" το Δειλινό.

%

Χρειάστηκε παράταση για να κριθεί ο νικητής στο Καμπάνι στο παιχνίδι της  5ης αγωνιστικής Ανδρών ΕΚΑΣΚ, με το Δειλινό να συνεχίζει τις επιτυχίες επικρατώντας σε μια παραδοσιακά δυνατή έδρα αυτί του Ακρωτηρίου με 72-76 (62-62 κ.α.).

Το παιχνίδι είχε πολύ ενδιαφέρων εξέλιξη  καθώς οι Χανιώτες είχαν σταθερά τα ηνία, ενώ πήγαν στην 4η περίοδο με διαφορά 9 πόντων (53-44).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, το Δειλινό αντέδρασε, πίεσε στην άμυνα, μείωσε και με λέι απ του Παντερή ισοφάρισε σε 62-62, δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Μάλιστα, είχε και την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια, όμως έχασε και τις τρεις ευκαιρίες που είχε.

Κορυφαίοι  σκορερς οι Λεφης με 25 για το Δειλινό, ενώ ο Παπαμαστοράκης σημείωσε 24 , για το Ακρωτήρι.

Ακρωτήρι-Δειλινό 72-76 (62-62 κ.α.)
Διαιτητές: Κώτσου, Αρτεμάκη.
Δεκάλεπτα: 9-10, 28-27 (ημ.), 53-44, 62-62 κ.α., 72-76.

Ακρωτήρι (Γ. Μαρινάκης): Φυντριλάκης 2, Διάκος 3 (1), Δρίτσας 6, Παπαμαστοράκης 24 (3), Βουρβαχάκης, Νεονάκης, Κολιόπουλος 13 (2), Μαρινάκης 16 (1), Μπόχτης, Ρηγάκης 4, Σούρλας.
Δειλινό (Γ. Γωνιωτάκης): Μπορμπίδης 9 (1), Αντωνογιαννάκης 8, Γαϊτανάκης 3 (1), Παντερής 15 (2), Γρύλλης 11, Εκιζόγλου 5 (1), Ζατήλας, Λέφης 25 (2), Δεσποινιάδης.