"Έλαμψε" στο Παγκράτι το Ηράκλειο.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για το Ηράκλειο, (η πρώτη του), που σε μια δύσκολη και "ακατάβλητη"έδρα, όπως στο Μετς απέναντι στο Παγκράτι είχε το "μέταλλο"και την ποιότητα  σε ένα παιχνίδι με ανατροπές ως το τέλος να πάρει την νίκη επικρατώντας στο νήμα με 66-67 για την 5η αγωνιστική.

Με την νίκη αυτή την δεύτερη στην σαιζόν που κρίνεται στον..πόντο (μετά το 77-76 με τον Μανδραϊκό), το Ηράκλειο βρίσκεται στην τρίτη θέση , σ ένα πρωτάθλημα με λεπτές ισορροπίες καθώς τα περισσότερα παιχνίδια  κρίνονται στις λεπτομέρειες, στο καλάθι η στον πόντο .

Αναφορικά με το παιχνίδι, ήταν συναρπαστικό και πρόσφερε συγκινήσεις γιατί είχε εναλλαγές στην εξέλιξη του σκορ, με το Ηράκλειο να ξεκινά δυνατά και να προηγηθεί στο δεκάλεπτο.

Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μακράκη έπαθε "μπλακ άουτ" και δεν είχε απαντήσεις όταν οι γηπεδούχοι τρέχοντας ένα σερί 27-12, προηγήθηκαν με 12 πόντους διαφορά στο ημίχρονο.

Ωστόσο στην τρίτη περίοδο και μετά το Ηράκλειο σοβαρεύτηκε αμυντικά και κατάφερε να μειώσει στους έξι πόντους στο 30 (58-52), ενώ στην τελευταία περίοδο μπήκε αποφασισμένο να διεκδικήσει το ροζ φύλο , όπως και το πήρε.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στα τελευταίο λεπτό, όταν κάποιες φάσεις το σημάδεψαν και ενώ το σκορ ήταν στο 61-59, το σερί 0-6 των Κρητικών ήταν αυτό που τους έδωσε στο τέλος  μια μεγάλη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ν.Μποχωρίδης με 23 πόντους , ενώ δεν υστέρησε κάνεις απ όσους αγωνίστηκαν.

Στα αξιοσημείωτα η περιορισμένοι συμμετοχή των Πετράκη (αγωνίστηκε μόλις 3 λεπτά λόγω ενός προβλήματος τραυματισμού -ψύξη-) και Πρωτογεράκη, για τον ίδιο λόγο.

Παγκράτι-Ηράκλειο 66-67
Δεκάλεπτα: 15-18, 42-30 (ημ.), 58-52, 66-67.

Παγκρατι (Χούμπαυλης):Γιαννίκος 6 (2), Καυκής 3 (1), Χριστόπουλος 4, Γεωργοπαπαδάκος 19 (4), Κούτρας 6 (2), Μητσιάλος 7, Σηφάκης, Μπένος 9, Γερόνικος 6, Λυτόπουλος.
Ηράκλειο (Μακράκης Γ.):  Σταμπουλής 12(2), Μποχωρίδης 23 (5), Πετράκης, Λιανός 13(1), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής , Χάλαρης 6, Παπαδάκης,  Λάκκας 11.