Υπερέβη...την Μάνδρα, το Ηράκλειο, που επανήλθε στις νίκες.

Για ένα ..πόντο υπερέβη, το ..τοίχος της Μάνδρας το Ηράκλειο, που επανήλθε στις επιτυχίες μετά το άτυχο αποτέλεσμα στου Ζωγράφου καθώς επικράτησε με  77-76 απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε γνωρίσει ήττα μέχρι στιγμής.

Στο ημίχρονο κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της μητέρας του αθλητή του  Ηρακλείου, Μάριου Πρωτογεράκη, Κατερίνας, που έφυγε από τη ζωή πριν μερικές ημέρες στα 49 της χρόνια…

Αγωνιστικά το παιχνίδι υστερούσε ποιότητας και θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα .

Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη, είχε έλλειψη ρυθμού και βασίστηκε στο μικρό ροτέισον, προκειμένου να εξασφαλίσει το αποτέλεσμα, ωστόσο από ένα σημείο και μετά εμφάνισε αδυναμίες (έλλειψη λύσεων και ενέργειας).

Ο γρήγορος ρυθμός στην αρχή της επανάληψης ήταν αυτός που έδωσε την πολύτιμη νίκη στο Ηράκλειο καθώς με οδηγούς  τους Μποχωρίδη ,Λιανό και Λάκκα  οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 14 πόντους (51-37) στο 24.

Στα τελευταία λεπτά τα συνεχόμενα τρίποντα της φιλοξενούμενης ομάδας, τους έδωσαν το δικαίωμα να φτάσουν σε απόσταση..αναπνοής, ωστόσο η πολύ σημαντική νίκη ήρθε για το Ηράκλειο , έστω και με αγχωτικό φινάλε.

Η ομάδα της Μάνδρας  έπαιξε πολύ δυνατά, ιδιαίτερα στον πρωταγωνιστή του ματς Νίκο Μποχωρίδη, που του  αξίζουν κρέντιτ  καθώς "έφαγε πολύ ξύλο", άλλα είχε την ωριμότητα, την ψυχραιμία και την συγκέντρωση να μην αντιδράσει.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ - ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΣ   77-76
Δεκάλεπτα: 21-19, 38-33 (ημίχ.), 58-49, 77-76.

Ηράκλειο (Γ. Μακράκης): Κίτσος, Γουμενάκης, Σταμπουλής 4, Μποχωρίδης 22 (2), Λάκκας 10, Πετράκης 2, Λιανός 22 (2), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 11, Παπαδάκης 3, Μαραγκουδάκης.
ΓΣ Μάνδρας (Θ. Μπεκές): Τζιβελέκας 11, Κωτσόπουλος, Παπανικολάου, Κούσουλας 5 (1), Καραμπάτσος 10 (2), Γκαϊντάσοβ 9, Ντότσι, Γεωργοπαπαδάκος 15 (4), Μουστόπουλος 5, Βαφίας 6, Παπαπέτρος, Ψυλέας 15 (1).