Ήττα στις λεπτομέρειες στο "ντεμπούτο" του ΑΟΚ Χανιά.

Σε μια άκρως ενδιαφέρων  αναμέτρηση, στο ντεμπούτο  του ΑΟΚ Χανίων στις Εθνικές κατηγορίες, οι γηπεδούχοι αν και είχαν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο" ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες από τον Αρη Νικαίας με 70-72, στο κλειστό Κλαδισσού κι έκαναν ξεκίνημα με το αριστερό.

Η ενημέρωση της Χανιώτικης ομάδας αναφέρει:
Πικρή ήττα για την ομάδα μας στην πρεμιέρα της Γ’ Εθνικής με 72-70 από τον Άρη Νίκαιας.
Παρά το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο που η διαφορά έφτασε και στο +14 για τον ΑΟΚ Χανιά, το κακό τρίτο δεκάλεπτο έφερε τους φιλοξενούμενους σε θέση “οδηγού”. Μάλιστα στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου ο Άρης προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους.

Ο ΑΟΚ έκανε την τελική του αντεπίθεση, ισοφάρισε 70-70 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, δύο βολές του Θαλασσινού έκαναν στα 9 δεύτερα το 70-72 και μια κακή επιθετική επιλογή στο τέλος του αγώνα, από τον κορυφαίο του ΑΟΚ Αλεξίου έδωσε τη νίκη στον Άρη Νίκαιας.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ  70-72
Δεκάλεπτα: 26-16, 43-35 (ημ.), 52-55, 70-72
ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Δ.ΡΟΔΑΣ): Παπαδάκης, Σταθόπουλος, Αλεξίου 19 (2), Υφαντόπουλος 4 (1), Σαράντης 2, Μπαγάκης 5 (1), Πούρος 9 (1), Σκαμνάκης 13 (1), Κολαρετάκης, Αδοντάκης 2, Τασιούδης 12, Κοντογιάννης 4.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Π.ΖΕΡΒΟΥΛΑΚΟΣ): Καρυπίδης 26, Στογιάνοβιτς 3 (1), Κάννας, Κοροπούλης 15 (3), Θαλασσινός 8, Κωνσταντίνου, Γαλίτης 2, Κόλλιας 16, Καπετάνιος 2, Δρίβας, Μπόθος, Βλάμης.