Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Ηρόδοτο, στην πρεμιέρα του 31ου Πανελλήνιου Νεανίδων.

Ξεκίνησε σήμερα σήμερα στο Τσοτύλι, το 31ο Πανελλήνιο Νεανίδων, με τον εκπρόσωπο από την Κρήτη τον Ηρόδοτο, να γνωρίζει την ήττα στις λεπτομέρειες, από τον δυνατό Αρη, με 61-73.

Η ομάδα της Μαρίας Δεδελετάκη, κατέθεσε ψυχή ,βρέθηκε εξ αρχής πίσω στο σκορ, ωστόσο ήταν ανταγωνιστική και διεκδικούσε σε όλο τον αγώνα επί ίσοις όροις την νίκη.

Όσες φορές πήγε να ξεφύγει ο Αρης, ο Ηρόδοτος είχε λύσεις να πλησιάζει στο σκορ και έδειχνε ικανός για την ανατροπή.

Ωστόσο  η αποβολή τριών παικτριών με πέντε φάουλ , από τον Ηρόδοτο και το βάθος ρόστερ, από την διεκδικήτρια ομάδα για τον τίτλο του Αρεως, αποδείχθηκε καθοριστικός στο τέλος.

Αύριο ο Ηρόδοτος έχει ένα ακόμα δύσκολο ματς, καθώς αντιμετωπίζει  στις 16:00, τον  δυνατό Παναθηναϊκό.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ-ΑΡΗΣ  61-73
Δεκάλεπτα: 14-22, 29-36 (ημ.), 44-58, 61-73
Διαιτητές: Μηλαπίδης, Ντόγκας

Ηρόδοτος (ΔεδελετάκηΜ.): Μπαλαμούτσου 2, Μαυράκη 9(1), Γιαλαμά 15(2), Βασίλογλου, Βερίγου, Μαλιαράκη 2, Λογοθέτη 4, Νίχλου 12(4), Γαλανάκη 17(1).
Αρης (Κουλακιώτης, Ξενίδης): Τσινέκε Ε. 18(2), Τσινέκε Κ. 13, Αβρονιδάκη 7(1), Σικαλίδου, Γκρίτζαλη 5, Γιαννουσίου 8, Θωμόγλου, Νιγδέλη, Βαντσιούρη 1, Ουζούνη 7, Μπουντούκα 10, Κυριακοπούλου 4.