Ήττα στις λεπτομέρειες για το Ηράκλειο.

Ανταγωνιστικό, σε όλο το ματς το Ηράκλειο, πήγε να "κλέψει" την νίκη, από τον 2ο της βαθμολογίας Ηρακλή, ωστόσο, λάθη σε κρίσιμα σημεία και διαιτητική απόφαση στο τέλος, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους, να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη, για την  24η αγωνιστική της Α2, καθώς ηττήθηκε στα Δύο Αοράκια 57-61 από τον Γηραιό.

Το συγκρότημα του Γιάννη Βισκαδουράκη, με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο,κατάφερε και "ροκάνισε" την διαφορά των 9 πόντων του ημιχρόνου, ισορρόπησε στο τρίτο δεκάλεπτο (47-47), αλλά λανθασμένες επιθετικές επιλογές, λόγω κόπωσης στο τέλος στέρησαν μια μεγάλη νίκη.

Αν μάλιστα κάποιος δεν γνώριζε τις ομάδες, δεν θα πίστευε ότι ο Ηρακλής είναι 2ος στην βαθμολογία και διεκδικεί με αξιώσεις άνοδο στην Α1 ενω το Ηράκλειο έδειξε ότι αδικείται από την βαθμολογική του θέση

Το παιχνίδι δεν ήταν ποιοτικό, καθώς οι δυο ομάδες, δεν είχαν ρυθμό, δεν "έτρεξαν" και βασίστηκαν σε ατομικές ικανότητες.

Στο πρώτο μέρος η εμπειρία των παικτών του Ηρακλή, με κορυφαίους τους Γκαγκαλουδη (που είχε ως το ημίχρονο  16 πόντους με 3/4 τρίποντα), του Αγγελακόπουλου , αλλά και του ταλαντούχου Ρουτκάουσκας, έδωσαν "αέρα" εννέα πόντων στον γηραιό και φάνηκε πως είχε τον πρώτο λόγο στην νίκη.

Στην επανάληψη ωστόσο, ο Βισκαδουράκης, παρέταξε μια ταλαντούχα και πιο επιθετική πεντάδα (Πετράκης, Κουπίδης, Λιανός, Λόλας, Λάτοβιτς) η οποία  με σωστές στοχεύεις στα μις ματς έβαλε “πονοκεφάλους” στον “γηραιό”, με οδηγούς τους Κουπίδη (αρχικά), Πετράκη και Λάτοβιτς στην επίθεση, έκαναν εξαιρετική δουλειά και όλοι μαζί παράλληλα στην άμυνα καταφέρνοντας να ισορροπήσουν και να διεκδικήσουν με αξιώσεις το ροζ φύλλο.

Στην 4η περίοδο όμως κι το ενώ παιχνίδι είχε αποκτήσει "άγρια” ομορφιά", η κόπωση , αλλά και λανθασμένες επιθετικές  επιλογές (το Ηράκλειο, αντί να πάει στον "ένας προς ένας", και να κυνηγήσει τις επαφές, σε μια ομάδα χρεωμένη με ομαδικά  φάουλ, πήγε από το μακρινό σουτ), δεν έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να "κλέψουν" την νίκη.

Παραλληλα το Ηράκλειο στα τελευταία δυο λεπτά, είχε και  παράπονα από τη διαιτησία, η οποία έπαιξε το ρόλο της (ίσως), στην έκβαση της αναμέτρησης,   όταν στα 54:00" έγινε αντιαθλητικό φάουλ στον Λάτοβιτς, (σύμφωνα με το Ηράκλειο) , ενώ λίγο πιο πριν ξεσηκώθηκαν "τα Δυο Αοράκια" καθώς  Ρουτκάουσκας έκοψε λέι απ του Κουπίδη, με το "Ηράκλειο" να φωνάζει (δίκαια κατά την γνώμη μας) πως το καλάθι έπρεπε να μετρήσει, καθώς ήταν στην κάθοδο και το σκορ θα γινόταν 59-59..

Όπως κι αν εχει το Ηράκλειο έκανε μια τρομερή προσπάθεια, που το ανεβάζει ψυχολογικά για  τα επόμενα ματς.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ. 57-61
Διαιτητές: Ψαριανός - Καραβίτης - Ζακεστίδης , κομ. Μπορμπαντωνάκης.
Γραμματεια: (Κ) Σμυρνάκης (Σ) - Γιακουμάκη (Β) - Ανδρουλάκης (Χ) - Αποστολάκη (24).
Δεκάλεπτα:15-18,26-35(ημ.),47-47,57-61

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Βισκαδουράκης):Γουμενάκης, Λόλας 6, Παπαδάκης, Τσερκιτζόγλου 2, Μαραγκάκης, Πετράκης 9, Κουπίδης 13 (2), Κυπριωτάκης, Κίτσος-Καλυβιανάκης  Ι., Λιανός 12 (1), Λάτοβιτς 15 (2), Πάλλης.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 10, Γιαννακίδης, Τότσιος 8, Ονάσογλου, Δέσπος 2, Χρυσόπουλος 2, Γκαγκαλούδης 17 (3), Ρουτκάουσκας 14, Χείλαρης 7 (1), Καλαϊτζίδης 1.