Νίκη ελπίδας για τον Εργοτέλη.

Με πάθος πείσμα και αποφασιστικότητα πάλεψε ο ελλιπής Εργοτέλης κόντρα στον ισχυρό Κορωπί,στο Λίντο και  τελικά επικράτησε  με 72-69 στο Λίντο για την για την 24η αγωνιστική της Β’ Εθνικής  και πίρε οξυγόνο με  τη νίκη - ελπίδας παραμονής.

Η ομάδα του κόουτς Μακράκη πάρα του ότι είχε στον πάγκο τους τέσσερις  εφήβους που κατέκτησαν χθες το παγκρήτιο τίτλο, έδειξε  το πάθος και το μέταλλο που διαθέτει, πάλεψε , κατάφερε να κάνει την ανατροπή,  από το 10' και μετά , καθώς πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Με πρωταγωνιστή τον καλύτερο παίκτη των "κιτρινόμαυρων" στα τελευταία ματς Γεωργούτσο  προσπάθησαν κι έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Χουχούμη ,αλλά και τον Βερτούδο που τα έδωσε όλα και τον ουσιαστικό Καραλή, στο δεύτερο μέρος και στο τρίτο δεκάλεπτο , κατάφεραν να πάρουν τα ηνία, δημιουργώντας μια διαφορά 11 πόντων, που θα έχτιζαν την νίκη

Στην τελευταία περίοδο και στα κρίσιμα σημεία υπήρχε το καθαρό μυαλό και παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενων, που έφτασαν σε..απόσταση βολής πολλές φορές τις τελευταίες στιγμές,  κατέκτησε το ροζ φύλλο ,που τους κρατά στο κόλπο της παραμονής.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ–ΚΟΡΩΠΙ 72-69
Διαιτητές: Καρακάσης, Λογοθέτης
Δεκάλεπτα: 10-12, 35-31(ημ.), 55-44, 72-69.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Γεωργούτσος 15, Καρακωνσταντάκης 5 (1), Βερτούδος 15 (1), Χουχούμης 18 (4), Πετροσιάν, Χασάπης, Μανιαδής, Σκανδαλάκης, Σαρρής 2, Καραλής 11 (1), Σταράκης 6 (2).
ΚΟΡΩΠΙ (Κατσούνης): Δήμας, Αγόρης 12 (4), Θεοδωράκος, Παναγιώτου, Καραδολάμης 10, Κερασοβίτης 14 (2), Αμπαράς 2, Αγγελόπουλος, Ντάλλης 9, Σταθόπουλος 20 (1), Μαύρος 2.