Προβάδισμα πρόκρισης για τον ΑΟΚ νίκησε 66-42 την Μεσαρά και 2-1 νίκες.

Στην τελική φάση του πρωταθλήματος Ανδρών ΕΚΑΣΚ, ο ΑΟΚ Χανίων, πήρε προβάδισμα νίκης, επικρατώντας στον Κλαδισό της Μεσσαράς με 66-42, κάνοντας το 2-1 στις νίκες και απέχει μόλις μια νίκη από την πρόκρισή της στον μεγάλο τελικό, που θα διεκδικήσει την άλλη Κυριακή στις Μοίρες.

Η ενημέρωση της Χανιώτικης ομάδας αναφέρει:

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΑΟΚ Χανιά μετέτρεψε σε “περίπατο” το πρώτο ματς play οff απέναντι στη Μεσσαρά, αφού επικράτησε με 66-42 και έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών (μεταφέρονται και τα ματς της κανονικής περιόδου).

Πλέον, ο ΑΟΚ που παίζει το επόμενο ματς εκτός έδρας (και αν χρειαστεί κι άλλο εκ νέου στον Κλαδισό), θέλει μια νίκη για να περάσει στους τελικούς και να παίξει με τον Κύδωνα.

Ο Δημήτρης Ροδάς είχε την ευκαιρία να βάλει στο “παρκέ” όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του (στην τελευταία περίοδο), αφού το ματς είχε πλέον κριθεί. Μέγιστη διαφορά στο ματς ήταν το 59-33 (στο 33′).

Θετικό ντεμπούτο για τον Μανώλη Αδοντάκη που αγωνίστηκε περίπου 15 λεπτά, σημειώνοντας 6 πόντους.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ- ΓΑΣ ΜΕΣΣΑΡΑ  66-42
Δεκάλεπτα: : 16-12, 28-22 (ημ.), 54-28, 66-42

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Δ.Ροδάς):Παπαδάκης 2, Ερηνάκης 3 (1), Βρεττός, 2, Αλμπάνης, Σαράντης 20 (4), Βουρβαχάκης, Πούρος 16 (3), Μουντάκης 2, Σκαμνάκης 11 (1), Αδοντάκης 6, Δεληδήμος 2, Γκιούλης 2.
ΜΕΣΣΑΡΑ (Δ.Δαριβιανάκης): Πατεράκης, Δαριβιανάκης Γ, Κατσαπρακάκης Γ., Δαριβιανάκης Ε., Κατσαπρακάκης Γ. 16 (3), Μακράκης 9 (3), Κτιστάκης 3, Ορφανάκης 4, Δαριβιανάκης Ε. 3, Χαραλαμπάκης, Στεφανουδάκης 7.