Α2 | Ηττα στο φινάλε για το Ηρακλειο, που δεν εχασε την διαφορά.

To "Hράκλειο" δεν κατάφερε να συνεχίσει το θετικο σερί (ηθελε την 3η συνεχόμενη νίκη του), στην Καβάλα, καθώς ητηθηκε απο την ομώνυμη ομάσα με με 69-65 (αλλά δεν κάλυψε τη διαφορά του πρώτου αγώνα (4 π.)έπειτα από ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά,  βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 12 πόντους.

Η ήττα του Αρκαδικού στον Χολαρχού δείχνει ότι ξεκαθαρίζουν οι θέσεις 11-14, Πλέον, το ερχόμενο Σάββατο η ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη φιλοξενεί τον ισχυρό Ηρακλή στα "Δύο Αοράκια".

Οι 2 ομάδες πήγαιναν "χέρι-χέρι" στην πρώτη περίοδο, με την Καβάλα να προσπαθεί να πιέσει στην άμυνα (αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να υποπέσουν σε 5 λάθη έναντι 2 των γηπεδούχων) αλλά να μην καταφέρνει να ξεφύγει στο σκορ - λόγω των πολλών άστοχων σουτ 3 πόντων (5 άστοχα σουτ σε 8 προσπάθειες).

Το Ηράκλειο προσπάθησε να πάρει μία διαφορά, φτάνοντας ως και το +3 (9-12), όμως οι παίκτες του Νίκου Πενταζίδη, με μπροστάρηδες τους Γκέλιο (7 πόντοι) και Κελαϊδή (5 πόντοι) δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να διευρύνουν την υπέρ τους διαφορά. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Καβάλα να έχει μία μικρή διαφορά 2 πόντων (21-19).

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στη 2η περίοδο, με την Καβάλα να διατηρεί τα ίδια ποσοστά ευστοχίας με αυτά του πρώτου δεκαλεπτου (66% στα δίποντα, 38% στα τρίποντα) αλλά με το Ηράκλειο να "κολλάει" στην αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων και να πετυχαίνει μόλις 13 πόντους.

Η Καβάλα, αντίθετα, πέτυχε στο ίδιο χρονικό διάστημα 21 πόντους, με τον Κελαϊδή να συνεχίζει στο ίδιο τέμπο με την πρώτη περίοδο και τον Μάζουρτσακ να ακολουθεί στο σκοράρισμα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Καβάλα να προηγείται με 42-32.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με το Ηράκλειο να εντείνει την πίεσή του στην άμυνα και να αναζητά τα "μεγάλα" σουτ -τακτική η οποία είχε σαν αποτέλεσμα τη μείωση της διαφοράς στους 5 πόντους (44-39).
Ωστόσο οι παίκτες της Καβάλας "αφυπνίστηκαν", έτρεξαν ένα σερί 10-5 και ολοκλήρωσαν την περίοδο έχοντας επαναφέρει τη διαφορά στο +10 (54-44).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηρακλείου έκαναν την ύστατη προσπάθειά τους να πλησιάσουν στο σκορ και, εκμεταλλευόμενοι ένα επιθετικό μπλακ άουτ της Καβάλας (η οποία πέτυχε στα πρώτα 5 λεπτά μόλις 4 πόντους), πλησίασαν στους 2 πόντους (56-54).

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά εξελίχτηκε σε ένα ρεσιτάλ χαμένων σουτ, με την Καβάλα να διατηρεί μια ισχνή διαφορά αλλά με το Ηράκλειο να πλησιάζει ακόμα και στον πόντο (61-60, 1:48 πριν τη λήξη).

Στο τέλος, όμως, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη ψυχραιμία τους στις ελεύθερες βολές (με τους Μάζουρτσακ -4/4 βολές-, Σκλήβα -2/2- και Ερεβμπενάγκιε -2/2- να αποδεικνύονται αλάνθαστοι από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας") και, παρά την πίεση των φιλοξενούμενων, κατάφεραν να πάρουν τους 2 βαθμούς της νίκης με 69-65.

ΚΑΒΑΛΑ -ΗΡΑΚΛΕΙO  69-65
Δεκάλεπτα: 21-19, 42-32, 54-44, 69-65

Καβάλα (Νίκος Πενταζίδης): Ερεβμπενάγκιε 8, Κελαϊδής 13, Μάζουρτσακ 18, Μανάκας, Κυριακού, Κουμλέλης 5, Γκέλιος 9, Μούκας 3, Σκλήβας 13
Ηράκλειο (Γιάννης Βισκαδουράκης): Παπαδάκης 1, Τσερκιτζόγλου 7, Μαραγκάκης 3, Πετράκης 10, Κουπίδης 13, Λόλας 5, Λιανός 11, Λάτοβιτς 9, Πάλλης 6