Εξαιρετικό στο β μέρος ,το Ρέθυμνο Cretan Kings,βήμα για πλέι οφ.

Με οδηγό την εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, το Ρέθυμνο επικράτησε της Κύμης με 84-73 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την είσοδο στα πλέι-οφ της Stoiximan.gr Basket League.

Πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, το Ρέθυμνο απάντησε ιδανικά στην αντεπίθεση της Κύμης στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε στη νίκη με 84-73.

Έτσι, η ομάδα του Νίκου Βετούλα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα για τα πλέι-οφ, πετυχαίνοντας την 8η εντός έδρας νίκη της.

Την ίδια ώρα, η μαχητική Κύμη έπεσε στο 6-14 και συνεχίζει να βρίσκεται κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Ο αγώνας κρίθηκε στο εκπληκτικό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων των γηπεδούχων 16/27 (59%) σε συνάρτηση με την κατά διαστήματα πού καλή τους άμυνα, η οποία βραχυκύκλωσε την Κύμη.

Οι Ρεθυμνιώτες βρεθηκαν σε εξαιρετική ημέρα, κυρίως από την περιφέρεια, τους Τάλτον (18 π., 7 ασ.), Άρνολντ (19 π.), Φιτζπάτρικ (17 π. με 5/5 τρίποντα) και Γιαννόπουλο (16 π. με 4/5 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 35-34, 59-53, 84-73

Ρέθυμνο: Κόττας 2, Ραζής, Άμπολντ19(4) , Φιτζπάτρικ 17(5), Γιαννόπουλος 18(4), Χριστοδούλου 1, Σάφτενααρ 5(1), Τάλτον 18(2), Καμπερίδης 2, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Λέμον 2
Κύμη: Καντί 1(2), Τσούπκοβιτς 2, Κοστόφ 2, Πάλμπλαντ 3(1), Όρτον 16, Τουντζιαράκης 19, Σχίζας 5, Σιγκούνας 6. Κατράνας, Τζόλος, Σταμάτης 7 , Ντίξον 2.