Φόρτσαρε στην τρίτη περίοδο το παιδικό του Ηράκλειο1.

Τρέχοντας ένα επί μέρους σερί 09-20, στην τρίτη περίοδο  το παιδικό του Ηράκλειο 1 "εξαφάνισε" την απολυτή ισορροπία στο ημίχρονο (30-30) και επικράτησε στο ΒΑΚ του ΟΦΗ1 με 48-61 , μια αγωνιστική πριν το φινάλε.

Η ομάδα του Ηράκλειο αναφέρει για το συγκεκριμένο παιχνίδι:

Ουσία με θέαμα συνδύασαν οι παίδες του Ηράκλειο στον εκτός έδρας αγώνα με τον ΟΦΗ στο ΒΑΚ.

Οι 2 ομάδες είχαν από ένα δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια ισόπαλες 30-30.

Το Ηράκλειο όμως με ένα επιμέρους σκορ 3-17 σε 5 λεπτά στην επανάληψη πήρε μια διαφορά ασφαλείας που τη διατήρησε μέχρι το τέλος.

Για τους νικητές που είχαν σε ακόμα ένα αγώνα σε καλή μέρα τον Κίτσο με 20 (1 τρ., 15 ριμπ. και 5 ασίστ), ξεχώρισαν επίσης ο Καλλέργης δημιουργικά με 4 πόντους και 7 ασίστ, όπως επίσης και ο Στιβακτάκης με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και εξαιρετικές άμυνες!!

Από τον ΌΦΗ1 καλή παρουσία είχε ο Σπηλιωτακης με 12 (1).

ΟΦΗ1 - Ηράκλειο 48-61
Δεκάλεπτα: 13-18, 30-30 (ημ.), 39-50, 48-61.

ΟΦΗ (Καρλάφτης Σ.): Τοχτάμης 6 (1),Κατεργιαννάκης 1,Καλογρίδης,Ζουμπάκης 2,Μαλλιαράκης 5 (1),Κοκοσάλης 7,Πρασανάκης 2,Χρηστάκης 7 (2),Σαββάκης,Σπηλιωτάκης 12 (1), Φθενός 6.
Ηράκλειο(Μυλωνάκης Γ.) :Ινιωτάκης, Στιβακτάκης 8, Καλλέργης 4,Ηλιάκης,Μηλαθιανάκης 8 (1),Φλουρής 2,Κίτσος 20 (1) Αλεξάκης 5 (1),Σπυριδάκης 2, Γκίζης,Βαμβουκάκης 4,Βαρβεράκης 8.