Α1 | Ήττα στο Λαύριο , έχασε και την διαφορά το Ρέθυμνο Cretan Kings.

Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την… αδυναμία του Ρέθυμνο Cretan Kings  στα εκτός έδρας παιχνίδια και επικράτησε των Κρητικών με 73-62 φτάνοντάς τους στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μάλιστα η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κάλυψε και τη διαφορά της ήττα της στον πρώτο γύρο (88-79), κάτι που σημαίνει ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους "κεραμιδί" θα έχει το πλεονέκτημα.

Οι γηπεδούχοι ήταν «ζεστοί» από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και πέτυχαν να επιβάλουν ένα φρενήρη ρυθμό στην επίθεση.

Προηγήθηκαν 14-5 στο 5’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Οι Κρητικοί αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα και στην άμυνα και στην επίθεση όμως σούταραν με μόλις 4/14 μέχρι το 12’ κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το Λαύριο να ξεφύγει με 24-11.

Το Λαύριο με τον Κακλαμανάκη να κάνει το παιχνίδι της ζωής του σκοράροντας με κάθε τρόπο μέσα από το ζωγραφιστό πάτησαν τέρμα το γκάζι εκτοξεύοντας τη διαφοράς τους 20 πόντους (41-21) ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια αντίδρασης.

Με τον Άρνολντ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του και τους Τάλτον, Σάφτεναρ να δίνουν σημαντικές βοήθειες άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά μειώνοντας σε 54-48 στο 30'.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου όμως οι γηπεδούχοι με επιμέρους 8-2 ξέφυγαν εκ νέου με διψήφια διαφορά (62-50) και στο τέλος έφτασαν άνετα στην επικράτηση. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κακλαμανάκης με 17 πόντους, ενώ από τους Κρητικούς 15 πόντους σημείωσε ο Άρνολντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-24, 54-48, 73-62.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερελής): Χάμιλτον 11 (2), Πάντερ 10 (2), Γκρέι 4, Στεφανίδης 6 (2), Κακλαμανάκης 17, Έβανς 11, Τσίρος, Αθανασούλας, Περράκης 2, Μπολντς 7 (1), Γιαννακόπουλος 1, Νίξον 4.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Άρνολτ 15 (2), Φιτζπάτρικ 6 (1), Τάλτον 14 (2), Γιαννόπουλος 13 (3), Κράβιτς 3, Κόττας, Ράζης 2, Χριστοδούλου 2, Σάφτεναρ 7, Καμπερίδης.