Α2 | Και ήττα και απώλεια διαφοράς, στην Τρίπολη για το Ηράκλειο.

Στην πρεμιέρα του α' γύρου (16η αγωνιστική), της Α2 , το Ηράκλειο γνώρισε την 8η συνεχόμενη ήττα του καθώς δεν κατάφερε να ανταγωνιστεί ιδιαίτερα απέναντι στον Αρκαδικό και  ηττήθηκε με 80-69. Πηγή φώτο: "arcadiaportal.gr".

Η ομάδα του Γ.Βισκαδουράκη  εκτός από την ήττα  , έχασε και την διαφορά (65-69) από την νίκη της πρεμιέρας στα "Δύο Αοράκια", κάνοντας ακόμα πιο δύσκολη την επίτευξη των στόχων της.

Ουσιαστικά το Ηράκλειο πλήρωσε το άσχημο ξεκίνημά της, καθώς μετά το 04-04 στο 02:00',  ακολούθησε ένα σερί 17-02 από τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται με 21-6 στο 08:00'.

Από τότε η εικόνα του ματς, παρά τις όποιες φιλότιμες προσπάθειες, δεν άλλαξε δραματικά και γυρίζουν από την Τρίπολη, με μια ακόμα ήττα.

Το ρεπορτάζ του arcadiaportal.gr αναφέρει για το ματς:

1ο Δεκάλεπτο
Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες αγχωμένες με βεβιασμένες ενέργειες και λάθη έως το 7:00 με το σκορ να είναι 5-4 υπέρ το υ Αρκαδικού.
 Ένα φοβερό ξέσπασμα των Αρκάδων με 13-0 σερί έφτασαν τη διαφορά στο +13 19-6 στο 3:00.
Ο Ντόβιντας Ρεντίκας έσπασε τα tendex στο πρώτο δεκάλεπτο (1,400) με 2/2 βολές, 3/3 δίποντα,,1/1 τρίποντο και 11 πόντους , οδήγησε τον Αρκαδικό στο 23-11 με το τέλος του δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο
Ο Αρκαδικός συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά και με 8:00 έφτασε στο +17 28-11 δείχνοντας αποφασισμένος για τη νίκη αλλά και τη διαφορά του -7 από την ήττα του πρώτου γύρου .
Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να πετάξουν λευκή πετσέτα και με ένα σερί 0-8 μείωσαν τη διαφορά και στο 5:00 την έφτασαν στο -7 31-24.
Ο Ρεντίκας «όπλισε» ξανά και με συμπαραστάτες τους Προδρόμου, Τζουγκαράκη οι κυανόλευκοι έφτασαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 41-29

3ο Δεκάλεπτο
Στην επανάληψη ο Αρκαδικός μπήκε στο παρκέ με σπασμένα τα φρένα δείχνοντας ξεκάθαρα στο Ηράκλειο πως δεν μπορεί να ελπίζει για τίποτα παραπάνω  από την ήττα .
Προδρομου , Ρεντίκας και Τζουγκαράκης έδειχναν ασταμάτητοι έχοντας βέβαια πολύτιμες βοήθειες από όλους τους συμπαίκτες τους .
Το Ηράκλειο αδυνατούσε να αντιδράσει και το δεκάλεπτο τελείωσε 65-47 με τους  800 φίλους του Αρκαδικού να δημιουργούν μια υπέροχη ατμόσφαιρα .

4ο Δεκάλεπτο
Αν και οι παίκτες του Αρκαδικού έδειχναν να ελέγχουν πλήρως την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι με πρέσινκ σε όλο το γήπεδο εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση και την κούραση των γηπεδούχων και έφτασαν στο -10 74-64 χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι περισσότερο με το ταμπλό να γράφει το τελικό 80-69

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 80-69
Διαιτητές: Συμεωνίδης, Παπαθανασίου, Κοντίλης
Δεκάλεπτα: 23-11, 41-29, 65-47, 80-69.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 7 (2), Πίνης, Τσακαλέρης 8 (1), Κουρέπης 2, Τσέλλος, Προδρόμου 21 (3), Τζάτζας, Σπυριδάκης, Ναούμης, Ρεντίκας 22 (2), Γαρμπής 5 (1), Τζουγκαράκης 15.
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Βισκαδουράκης): Πάνου, Λόλας 15, Παπαδάκης 5, Μαραγκάκης, Κουπίδης 7 (1), Πετράκης 16 (3), Γουμενάκης, Λιανός 14 (1), Πάλλης, Λάτοβιτς 12 (1).