Νίκη πρωτιάς για το παιδικό του Κύδωνα.

Στο παιδικό ντέρμπι κορυφής, ο πρωτοπόρος Κύδων επικράτησε του δεύτερου Ηράκλειο με 71-54, για την 15η αγωνιστική της α΄κατηγορίας και εξασφάλισε σε μεγάλο ποσοστό την πρώτη θέση της κανονικής σαιζόν , έχοντας μέχρι τώρα το απόλυτο.

Κείμενο : "Από ομάδα του Ηράκλειο".

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το ντέρμπι κορυφής στο πρωτάθλημα παίδων (έπαιζε η καλύτερη άμυνα "Κύδων" απέναντι στη καλύτερη επίθεση της κατηγορίας "Ηράκλειο") στο "αφιλόξενο" όπως είναι γνωστό για ομάδες που βασίζονται πολύ στο περιφερειακό τους σουτ κλειστό  Χανίων.

Οι παίκτες του Ηράκλειο ξεκίνησαν πιο δυνατά προηγούμενοι με 0-5, με τον Κύδων να ισορροπεί στη συνέχεια βρίσκοντας τις 2 ομάδες ισόπαλες 18-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου!!

Μια αγωνιστική καθίζηση του Ηράκλειο όμως στο β' δεκάλεπτο επέτρεψε στον Κύδων να πάρει διαφορά 14 πόντων στο ημίχρονο, διαφορά που αύξησε κατά 2 πόντους στη τρίτη περίοδο με το σκορ στο 30' να είναι 54-38.

Και ενώ όλα έδειχναν να είχαν τελειώσει το Ηράκλειο με ένα επιμέρους 04-16 ξαναμπήκε στο παιχνίδι μειώνοντας στους 4, 58-54, δυο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα!

Κάπου εκεί όμως ήρθε η κατάρρευση και ο Κύδων με ενα 13-0 σε 2 λεπτά τελείωσε το παιχνίδι!! Οι πόντοι των παικτών:

Κύδων-Ηράκλειο 71-54
Δεκάλεπτα: 18-18, 40-26 (ημίχ.), 54-38, 71-54

Κύδων(Καρκανακης): Αντωνίου 2, Καπετανάκης 8, Ιορδανιδης 2,Προβατινακης, Κουτζογλου 16,Χριστοφοριδης 23, Τζιόλας 5,Κουτουλακης 11 (1), Τσιρακης Σ.,Μαγγελακης 4 (1), Σειραδάκης, Τσιρακης Η.
Ηράκλειο(Μυλωνακης): Ηλιακης, Καψαλης, Στιβακατακης 8, Καλλέργης, Βαρβερακης 5, Μηλαθιανακης 7 (1), Φλουρης,Κιτσος 22 (1), Αλεξάκης 5 (1),Σπυριδάκης 6, Βαμβουκακης 1, Γκιζης.