"Έχασε" ένα ημίχρονο το Ηράκλειο και ηττήθηκε στον Χολαργό.

Το Ηράκλειο έκανε το καλύτερο φετινό τρίτο δεκάλεπτο εκτός έδρας παιχνίδι του όμως το άσχημο πρώτο ημίχρονο του στέρησε κάτι καλό από την αναμέτρηση με τον Χολαργό και γνώρισε άλλη μια ήττα  με 95-76, στο τέλος του πρώτου γύρου (15η αγωνιστική) της Α2.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν "μονόλογος" για τους γηπεδούχους, καθώς το σύνολο του Στέργιου Κουφού, είχε ρυθμό και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Βισκαδουράκη,  που βρέθηκε από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο ,(51-36 το ημίχρονο).

Στην επανάληψη ωστόσο και στο τρίτο δεκάλεπτο το Ηράκλειο, "συνήλθε", βελτίωσε τα ποσοστά του στην επίθεση και με ένα σερί 11-28 σερί μείωσε σε 66-64 στο 30', το οποίο τους έδωσε μία αίσθηση κυριαρχίας για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Όμως η νευρικότητα και "φαλτσοσφυρίγματα"  σύμφωνα με τους ανθρώπους της ομάδας του Ηράκλειο, στέρησαν την δυνατότητα να διεκδικήσει την νίκη, καθώς ο Χολαργός  με σερί 9-0 ανέβασε  τη διαφορά  στους 11 πόντους (75-64) στο 33':30'' που την διαχειρίστηκαν και την διεύρυναν ως το τέλος.

Άξιο αναφοράς η παρακράτηση του δελτίου του Πρόδρομου Τσερκιτσόγλου που είχε έντονο διάλογο με τους διαιτητές που αναμένεται ότι θα τιμωρηθεί με τουλάχιστον μία αγωνιστική.

Ο Λιανός (κορυφαίος) , ο Λατοβιτς , ο Κουπίδης και ο Πετράκης, βρέθηκαν σε καλή μέρα για το Ηράκλειο.

Ο Μιλόσεβιτς με 31 πόντους και 1.215 tendex,κορυφαίος του ματς.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ 95-76
Δεκάλεπτα: 28-21, 51-36 (ημίχ.),, 68-64, 95-76
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος, Καλογερόπουλος, Ζαχαρής.

Χολαργός (Κουφός): Αγγελόπουλος 10 (2), Μιλόσεβιτς 31 (16/16 β., 6/9 δ., 1/4 τρ., 5 ρ., 11 ασ., 14 κερδ. φάουλ, 1.215 tendex), Μποχωρίδης 1, Πόπαντιτς 12 (1), Καλλινικίδης 12 (1), Μοτσενίγος 5 (1), Κουτρούλιας 9 (11 ρ.), Γκιζόγιαννης 7 (1), Τσιάκος 2, Τζακόπουλος 6
Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Πάνου, Παπαδάκης, Τσερκιτζόγλου, Μαραγκάκης, Πετράκης 15 (3), Κουπίδης 15 (1), Λόλας 6 (9 ρ.), Λιανός 24 (7/9 β., 4/7 δ., 3/4 τρ.), Λάτοβιτς 16.