Το πανόραμα της 14ης μέρας των Εφήβων( Α΄ όμιλος )της ΕΚΑΣΚ.

Δείτε τα αποτελέσματα, τα φύλλα αγώνα την επόμενη αγωνιστική και την βαθμολογία, μετά την 14η στροφή του πρώτου Ομίλου των Εφήβων ΕΚΑΣΚ.
Φώτο: "Α.Ο. Κισάμου"

Ρέθυμνο BC – Ακαδημία Ρεθύμνου 91-55
Οι έφηβοι επικράτησαν με 91-55 της Ακαδημίας Ρεθύμνου στο τοπικό ντέρμπι, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος, φτάνοντας τις 8 νίκες.

Δεκάλεπτα: 21-10, 38-23, 71-44, 91-55.
ΡΕΘΥΜΝΟ BC (Πολοπετράκης – Μπαλάφας): Μοσχάκης 4, Α. Καλαϊτζάκης 4, Ασουμανάκης 2, Στ. Τζαγκαράκης 6, Λαγουδάκης 13(1), Ψωμάς 2, Γρηγοράκης, Βοσκάκης 8, Σφακιανάκης 10(2), Δ. Τζαγκαράκης 14(1), Ζαμπετάκης 8, Λιβανός 20.
ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Ηλίας Μιχαλάκης): Δαπόντης, Βασιλάκης 3, Δουβρής, Ματθαιουδάκης 2, Ζαχαράκης 15, Αθανίτης, Κατικάς 8(2), Μανιατάκης 1, Βολοστσούκ 14, Παττακός 12, Μπερνιδάκης.

Α.Ο. Κύδων-Ηρόδοτος 59-43
Εύκολα ο Κύδωνας σημείωσε 4η συνεχόμενη νίκη, έχοντα σταθερό προβάδισμα στο σκορ στο α' ημίχρονο, στην επανάληψη ξέφυγε 39-29 στο 28', ενώ στο 37' το ταμπλό έγραφε 57-37, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά.

Διαιτητές: Μακρογιάννης Μπουζουνιεράκης
Δεκάλεπτα: 19-12, 31-24 (ημιχρ.) 41-29, 59-43
Κύδων (Θ. Λεκάκος): Δαρα τσιανός 8, Κιλιτζιράκης, Κου κουλάς 4, Αζαριάδης, Κατσούλη 9 (2), Σκορδυλάκης 21, Στυλια νάκης, Ασσύ 4, Γαρεδάκης 2 Κουτσαντωνάκης 9, Τσιτσιρίδης Χατζάκης 2.
Από την ομάδα του Εμμ. Σηφομιχελάκη τους περισσότερου πόντους (14 με 1 τρίποντο) πέτυχε ο Καθαράκης.

Ηράκλειο1-Α.Ο. Ακρωτηρίο 77-62
Φυσιολογική ήττα της χανιώτικης ομάδας, η οποία, πάντως ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική σε τρεις περιόδους και μόνο στην 3η οι πρωτοπόροι μπόρεσαν να πάρουν διψήφια διαφορά

Δεκάλεπτα: 17-14, 36-30 (ημιχρ.), 61-46, 77-62
Α.Ο. Ακρωτηρίου (Αθ. Αζάς): Καλαϊτζάκης 2, Μαρινάκης 4, Σπυριδάκης 6 (2), Ν. Νεονάκης, Μπομπολάκης 11, Γαλανάκης 2, Ευθ. Μαυρεδάκης, Φυντριλάκης 9, Παπουτσάκης 6, Τζαγκαράκης, Κωσταριδάκης 22 (2).

Ανδρογέας-Α.Ο. Κισάμου 51-56
Νέα εκτός έδρας νίκη -και συνολικά τέταρτη στη διοργάνωση- για την ομάδα του Καστελιού, που “έκλεισε” το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 5 πόντων και στην επανάληψη, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, διατήρησε τη διαφορά αυτή, παίρνοντας έτσι τη ρεβάνς για την ήττα (48-60) του α' γύρου στον Ταυρωνίτη.

Δεκάλεπτα: 10-13, 22-66 (ημιχρ.), 37-40, 51-56
A.O. Κισάμου (Μ. Χριστοφοράκη): Βερυκάκης 4, Κουτρούλης 2, Στρατάκης 4, Μαρεντάκης, Παντελάκης, Βουτετάκης, Ξανθουδάκης 27, Χαρτζουλάκης, Κοντογιάννης 2, Τζουγανάκης 13 (1), Χαρχαλάκης 4.