Πειστική νίκη επί του Δειλινού, η Ιεράπετρα.

Στα θετικά αποτελέσματα συνεχίζει η Ιεράπετρα, που με μια πειστική εμφάνιση, έκαμψε την αντίσταση του ανεβασμένου Δειλινού με 59-41, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής, τελευταία του πρώτου γύρου, του πρωταθλήματος Ανδρών ΕΚΑΣΚ.

Οι παίκτες του Μαρίνου Γαϊτανάκη ήταν εύστοχοι στα πρώτα λεπτά και άριστοι στα αμυντικά της καθήκοντα καθώς προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 20-07.

Όμως όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι  ανέβασαν  την απόδοσή τους , αλλά δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να απειλήσουν.

Με σωστή δημιουργία οι γηπεδούχοι,ανέβαζαν τα ποσοστά τους και σε συνδυασμό με την καλή τους άμυνα, έκαναν τελική τους επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, προσθέτοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή τους.

Το σύνολο του Μ.Γαϊτανάκη είχε κορυφαίο τον Αλέξη Βασιλειάδη  με 14 πόντους και τον ακολούθησαν οι Στρατάκης-Κολοβός με 14 πόντους .

Ο Γρύλλης κορυφαίος σκόρερ του Δειλινού με 17 πόντους.
Βοήθησαν και οι Κομψέλλης-Σειραγάκης, οι οποίοι σηκώνουν συνήθως μεγάλο βάρος στο σκοράρισμα, αν και σε αυτό το ματς αμφότεροι ήταν "κλεισμένοι" σωστά.

Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ-Α.Ο.ΔΕΙΛΙΝΟ 59-41
Δεκάλεπτα: 20-07, 35-21 (ημίχ.), 48-37, 59-41.

Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Γαϊτανάκης): Μαλλιωτάκης, Κοροβέσης, Πλακογιαννάκης Εμμ. 9(1), Μάλλιαρης 7(1), Βασιλειάδης 15, Στρατάκης 14, Κολοβός 14(4), Κοντογιαννάκης, Πάγκαλος, Δημογεροντάκης, Χριστοδουλάκης.
Α.Ο.ΔΕΙΛΙΝΟ (Γωνιωτάκης): Μπορμπίδης 3(1), Μεταξωτός, Αντωνογιαννάκης, Καμπιτάκης, Παντερής 5, Γρύλλης 17(4), Σικαλιάς, Σειραγάκης 6, Κομψέλης 6, Αναστασάκης 2.