Σπουδαίο διπλό στα Χανιά για την Μεσαρά, στην παράταση τον ΑΟΚ.

Πέμπτη σερί νίκη για την Μεσαρά που επικράτησε με 75-73 στην παράταση, στο κλειστό Κλαδισού επί του ΑΟΚ Χανιών  και συνεχίζει την ανοδική της πορεία, στην προσπάθεια που κάνει για να βρεθεί στην πρώτη τετράδα, στην κανονική περίοδο της ΕΚΑΣΚ.

Η Μεσσαρά έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτου ημίχρονο, όπου βρέθηκε μπροστά στο σκορ ακόμα και με 13 πόντους ενώ έκλεισε το πρώτο μέρος με διψήφια διάφορα(34-44).

Με αντεπίθεση διαρκείας στο β’ μέρος, ο ΑΟΚ Χανιά, ισοφάρισε και πέρασε μπροστά ακόμα και με τρεις, ωστόσο με το ματς στην ισοπαλία, ο Σαράντης αστόχησε στο σουτ στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου.

Στην παράταση, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι, πήραν διαφορά ασφαλείας (69-74) και τελικά καθάρισαν το ματς με 73-75, σε μια έδρα που παραδοσιακά έχουν επιτυχίες.

Βέβαια στο 73-74 χάθηκε ακόμα μια επίθεση για τον ΑΟΚ, αφού αστόχησε ο Σαράντης.

Πολυφωνία στην επίθεση για την ομάδα του Δ.Δαριβιανάκη, καθώς όλοι παίκτες του σκόραραν, ενώ ο Σαράντης με 32 πόντους κορυφαίος για τον ΑΟΚ.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ-ΜΕΣΣΑΡΑ 73-75
Δεκάλεπτα:11-17, 24-34 (ημίχ.), 43-48, 68-68 (κ.α.), 73-75 (παράταση)

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Δ.Ροδάς): Κοτσομύτης, Ερηνάκης, Σαράντης 32 (5), Βουρβαχάκης, Πούρος 12 (1), Μουντάκης, Σκαμνάκης 2, Παπαδάκης 13 (3), Δεληδήμος, Γκιούλης 13.
ΜΕΣΣΑΡΑ (Δ.Δαριβιανάκης): Πατεράκης 3 (1), Τζωρτζακάκης, Κατσπαρακάκης 17 (2), Χαραλαμπάκης 11 (1), Μακράκης 12 (4), Κτιστάκης 5 (1), Ορφανάκης 2, Δαριβιανάκης Ε. 16 (1), Στεφανουδάκης 9 (1).