Ανδρών ΕΚΑΣΚ | Με επική ανατροπή, την νίκη το Δειλινό.

Επιβεβαιώνοντας την ανοδική του πορεία το Δειλινό, με επική ανατροπή, επικράτησε στο Λίντο με 72-64, στην παράταση του ΑΟΚ Χανιά στο Λίντο, στο παιχνίδι που αφορούσε την 8η αγωνιστική των Ανδρών ΕΚΑΣΚ.

Το παιχνίδι  πρόσφερε πλούσιες και δυνατές συγκινήσεις, αποδεικνύοντας πως σφάλλουν όσοι θεωρούν πως το επίπεδο της λίγκας είναι ιδιαίτερα χαμηλό.

Το παιχνίδι ήταν στην απόλυτη ισορροπία για παραπάνω από τριάντα λεπτά, μέχρι το 38:30", που οι Χανιώτες προηγήθηκαν με 7 πόντους διαφορά (51-58) κι έδειξαν πως θα πάρουν ακόμα ένα ροζ φύλλο.

Ωστόσο σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι, έδειξαν πως δεν συμβιβάζονται με την ιδέα να είναι οι "χαμένοι" και έφεραν το ματς στον πόντο με ένα τρίποντο του Παντερή αρχικά (54-58), ενώ οι φιλοξενούμενοι στην επόμενη επίθεση ήταν άστοχοι.

Ο Καμπιτάκης στην συνέχεια με νέο τρίποντο έφτασε το ματς στον πόντο (57-58), με τους παίκτες του Δημήτρη Ροδά στην επόμενη επίθεση να μην ξαναβρίσκουν στόχο και να κάνουν φάουλ στον Παντερή  8,  1/2  δεύτερα πριν την λήξη.

Αυτός με 1/2 βολές έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στα εναπομείναντα 8" δεύτερα οι φιλοξενούμενοι έκαναν επίθεση, πέτυχαν καλάθι, με την λήξη του χρόνου, με τους διαιτητές να το θεωρούν εκπρόθεσμο.

Στην παράταση το Δειλινό, έχοντας το μομέντουμ του ματς έκανε πιο απλά τα πράγματα και πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη, απέναντι σε μια ομάδα με πρωταγωνιστικούς στόχους.

Α.Ο. ΔΕΙΛΙΝΟ - Α.Ο.Κ. ΧΑΝΙΑ 72-64(58-58 κ.α.)
Δεκάλεπτα: 17-17,33-34(Ημιχ.), 41-43, 58-58, 72-64

Α.Ο. ΔΕΙΛΙΝΟ(Γωνιωτάκης Γ.): Μπορμπίδης, Μεταξωτός 4, Καμπιτάκης 3(1), Παντερής 12(1), Γρύλλης 13(3), Σειραγάκης 14(2), Κομψέλης 17, Αναστασάκης 9(1)
Α.Ο.Κ. Χανιά(Ροδάς Δ.): Βρεττός, Σαράντης 16(2), Πούρος 6, Μουντάκης, Σκαμνάκης 15(2), Παπαδάκης 15(1), Δεληδήμος, Γκιούλης 12(1)