A2| Πάλεψε άλλα λύγισε στο τέλος στο Ιβανόφειο, το Ηράκλειο (Video).

Ανταγωνιστικό με  καλή  καλή παρουσία για το Ηράκλειο, κόντρα εκ των κορυφαίων της κατηγορίας Ηρακλή,  για τριάντα λεπτά, αλλά στην τελευταία περίοδο χάλασαν την καλή τους εικόνα και ηττήθηκαν με 88-60 στην 9η στροφή της Α2 Εθνικής.

Οι Κρητικοί έδειξαν χαρακτήρα και θα μπορούσαν να είχαν πάρει και το ρόζ φύλλο αγώνα, αν είχαν περισσότερο καθαρό μυαλό στην τελευταία περίοδο, καθώς ήταν αναξιόπιστοι επιθετικά, σημειώνοντας 6 μόλις πόντους, ενώ αμυντικά κατέρρευσαν δεχόμενοι 25!.

Κι όμως το τελικό σκορ αδικεί την γενική εικόνα του Ηράκλειο, που για τρία δεκάλεπτα ήταν μέσα στο "κόλπο", της διεκδίκησης της νίκης, καθώς δεν άφηναν τους γηπεδούχους να προηγηθούν με διαφορά ασφαλείας.

Ήρθε όμως το τελευταίο δεκάλεπτο που χάλασε την εικόνα της ομάδας του  Γιάννη Βισκαδουράκη, που υπέστη πρώτη ήττα σαν πρώτος προπονητής.

Η ομάδα του Ηρακλείου στρέφει την προσοχή της στο καθοριστικό παιχνίδι με την ΑΕ Λάρισας, το οποίο θα γίνει το επόμενο Σάββατο στα "Δύο Αοράκια""

ΗΡΑΚΛΗΣ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 88-60
Δεκάλεπτα: 25-18, 47-39, 63-54, 88-60
Διαιτητές: Παφίλης-Παπαγερίδης-Κατωτικίδης

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 10 (2), Γιαννακίδης 7 (2), Τότσιος 4, Ονάσογλου, Μαστροδημήτρης, Χρυσόπουλος 24 (5), Γκαγκαλούδης 5 (1), Δέσπος 2, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας 18, Χείλαρης 10 , Καλαϊτζίδης 8 (2).
Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Γεωργόπουλος, Παπαδάκης 7, Μαραγκάκης 6, Πετράκης 2, Κουπίδης 9 (2), Λόλας 16 (1), Λιανός 8 (2), Λάτοβιτς 6 (2), Πάλλης 6.