Πίκρα για την ήττα στο Ψυχικό το Ηράκλειο, που κατέρρευσε στο τέλος.

Σε μια μονομαχία που το Ηράκλειο ήθελε το "διπλό" για πολλούς και διάφορους λόγους, oι Κρητικοί ηττήθηκαν με 71-63 από το Ψυχικό στην έδρα του, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α2, καθώς "οι σκίουροι" έκαναν την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραν την νίκη.

Οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη,  κατάφεραν να πάνε το παιχνίδι εκεί που ήθελαν εξ αρχής, αφού είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά δεν κατάφεραν να το κρατήσουν στην τελευταία περίοδο, αφού στα κρίσιμα δεν ηταν αποτελεσματικοί,έχασαν την συγκέντρωσή τους και κατέρρευσαν  δεχόμενοι 30 πόντους, ενώ σημείωσαν μόλις 13.

Αναμφισβήτητα μια ήττα, που προβληματίζει ο τρόπος που ήρθε, καθώς σε λιγότερο από 7 λεπτά έγινε η ανατροπή, (το  Ψυχικό  με σερί 21-8 πήρε το προβάδισμα με 62-58 στο 37"), με...χάρτινη άμυνα και προβληματική για ένα ακόμη παιχνίδι επίθεση που δεν ξεπέρασε και αυτήν την φορά (5ο ματς) τους 68 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τοπ παιχνίδι έχοντας τον έλεγχο του ματς καθώς προηγήθηκαν στο 9" με 08-16, αν και στο τελευταίο λεπτό το Ψυχικό αντέδρασε και μείωσε (11-18).

Όπως ήταν αναμενόμενο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν-βελτιώθηκαν  και κατάφεραν να μειώσουν την "ψαλίδα" του σκορ  (17-18) καθώς το Ηράκλειο σε αυτήν την περίοδο "έσπασε" τα καλάθια έξω από την γραμμή των 6.75 (3/13).

Το Ηράκλειο κατάφερε να ξεφύγει με 22-30 στο 18", άλλα αποσυντονίστηκε για μια ακόμα φορά στο τέλος του δεκαλέπτου και το ημίχρονο, να τους βρει προηγούμενους, στο καλάθι (30-32).

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το Ψυχικό να πάρει τα ηνία με 38-37 στο 25'.

Η άμυνα του Ηρακλείου σε εκείνο το σημείο  βελτιώθηκε, με αποτέλεσμα να πάρει το πάνω χέρι στο παιχνίδι.

Οι Λιανός και Λόλας ήταν εξαιρετικοί στον επιθετικό τομέα και το Ηράκλειο  από το ισόπαλο 38-37, πήγε στο +9 (41-50) στο τέλος της τρίτης περιόδου  και όλα έδειχναν ότι οι "κυανόλευκοι" θα κατακτούσαν το πρώτο εκτός έδρας ροζ φύλλο της σαιζόν.

Κι ενώ το μομέντουμ του αγώνα έδειχνε υπέρ της κρητικής ομάδας, ήρθε το "καταστροφικό" τελευταίο δεκάλεπτο, οπού  οι φιλοξενούμενοι αποσυντονίστηκαν, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 21-08 και προηγήθηκαν και πάλι με 62-58, τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αποδοτικοί στον επιθετικό τομέα , πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι στα κρίσιμα σημεία και κατέκτησαν τους δύο βαθμούς της νίκης με 71-63.

Το Ηράκλειο είχε 17 φάουλ έναντι 19 του Ψυχικού, είχε 29, έναντι 39 ριμπάουντ,  8 έναντι 10 αιφνιδιασμών, 15 έναντι 21 ασίστ και 3 έναντι 5 κλεψιμάτων.

Υστέρησε στα τρίποντα καθώς είχε 5/27 έναντι 11/27 των γηπεδούχων, που είχαν όμως αστοχία στις βολές .4/10, έναντι 16/19 του Ηράκλειο.

ΨΥΧΙΚΟ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ 71-63
Διαιτητές: Δεσλής-Πιτσίλκας Β.-Κοτσιμπός
Δεκάλεπτα: 11-18, 30-32 (ημίχ.), 41-50, 71-63

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 9 (2), Αχής 15 (5), Τσιότρας 15 (10, Παπανικολάου 10 (1), Σακελλαρίου 10 (2), Γιαννίκος, Μουράτος 4, Σίνης, Τσιώκος 8
Ηράκλειο (Ράλλης): Πάνου 1, Παπαδάκης, Τσερκιτζόγλου 5 (1), Μαραγκάκης 1, Πετράκης 2, Κουπίδης 9 (1), Λόλας 16, Λιανός 20 (2), Λάτοβιτς 9 (1)