Ήττα στο φινάλε για το Ρέθυμνο Cretan Kings.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διεξήχθη στην Πυλαία, το Ρέθυμνο Cretan Kings ηττήθηκε στο φινάλε με 77-75 από τον ΠΑΟΚ για την 8η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα της Κρήτης «κυνήγησε» τη νίκη μέχρι το τέλος, η οποία κρίθηκε στο τελευταίο σουτ.

Αν και αρχικά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-2 κατάφερε να μείνει σε επαφή με το σκορ στη συνέχεια, μειώνοντας σε 42-36 στο ημίχρονο.

Από κει και έπειτα οι γηπεδούχοι πήραν ξανά διψήφια διαφορά στο 35’, αλλά οι Χάρης Γιαννόπουλος και Τόαρλιν Φιτζπάτρικ έβαλαν τα μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά, κατεβάζοντας την διαφορά στο καλάθι (75-73) στα 41 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Όμως, αν και ο ΠΑΟΚ έδωσε την ευκαιρία στους Ρεθυνμνιώτες, ο Τάλτον αστόχησε σε λέι απ (6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη), με τον Σάιμπερτ να «τελειώνει» την υπόθεση νίκη με δύο ελεύθερες βολές.

Στατιστικά, ο Γιαννόπουλος ήταν ο κορυφαίος σκόρερ της ομάδας με 22 πόντους, με τους Τάλτον (19π.) και Φιτζπάτρικ (14π.) να ακολουθούν.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-36, 61-55, 77-75.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 2, Τέιλορ 3(1), Μιλιένοβιτς 10, Σάιμπερτ 24 (3), Κλάντον 8 (16 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 2, Γλυνιαδάκης 15, Καραμανώλης, Μπράιαντ 11 (1).
Ρέθυμνο Cretan Kings (Κωνσταντινίδης): Κώττας 6, Άρνολντ 2, Φιτζπάτρικ 14 (4/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τάλτον 19 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιαννόπουλος 22 (3), Ραζής 2, Χριστοδούλου 3 (1), Καμπερίδης, Κράβιτς 7, Έντουαρντς.