Ανδρών ΕΚΑΣΚ | Άλωσε το Ρέθυμνο η Ιεράπετρα.

Πρώτο διπλό για την Ιεράπετρα, που στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής επικράτησε στο Ρέθυμνο, της Ακαδημίας Ρεθύμνου με 47-64, η οποία  δεν έχουν γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης.

Οι του Μαρίνου Γαϊτανάκη βρέθηκαν  εξ αρχής στην θέση του οδηγού, καθώς προηγήθηκαν αρχικά 6-13 στο δεκάλεπτο και με "νταμπλ" σκορ στο ημίχρονο (14-28).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη για την Ιεράπετρα, που έλεγχε συνέχεια τον ρυθμό του ματς, φτάνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο στην ανώτερη τιμή διαφοράς.

Κάπου η χαλάρωση, κάπου ο εγωισμός των γηπεδούχων, η διάφορα ροκανίστηκε ελαφρώς, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητείται η κυριαρχία της Ιεράπετρας.

Ακαδημία Ρεθύμνου-Ιεράπετρα 47-64
Δεκάλεπτα: 6-13, 14-28 (ημίχ.), 30-48, 47-64.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Γ. Παπαδογιαννάκης): Καραπέτσας, Πρίμπας, Σκανδάλης 5, Πεχλιβανίδης, Πάτσο 4, Σταματάκης 4, Λαγουδάκης 14, Τζαγκαρούλης 7(1), Μπελεφάντης 13(2), Φρονιμάκης, Γιάννης, Παττακός.
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Μ. Γαϊτανάκης): Πλακογιαννάκης 14 (1), Μάλλιαρης 3, Βασιλειάδης 6, Στρατάκης 17 (1), Κολοβός 5 (1), Χατζηιωαννίδης 11, Κοντογιαννάκης, Σφυράκης, Δημογεροντάκης 2, Μπαντήλας 6 (1).