Πρώτη επιτυχία για τον ΑΟΚ Χανιά.

Νικηφόρα ξεκίνησε το ταξίδι του το νεοσύστατο σωματείο του ΑΟΚ Χανιά, καθώς στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος των Ανδρών της ΕΚΑΣΚ, επιβλήθηκε στο ΒΑΚ των Νέων ΟΦΗ με 50-72, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τέλος.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα των Χανίων μουδιασμένη και επηρεασμένη από τα γεγονότα και βρέθηκε να χάνει στο πεντάλεπτο, από τα καλογυμνασμένα παιδιά του ΟΦΗ με 8-3.

Ωστόσο στην συνέχεια, αντέδρασε και προηγήθηκε με ένα καλάθι στο δεκάλεπτο(16-18), που το διατήρησε μέχρι περίπου το τέλος του ημιχρόνου, που ξέφυγε με 4 πόντους (34-38).

Στην επανάληψη οι νεαροί αθλητές του ΟΦΗ, με αποφασιστικότητα, μείωσαν στον πόντο στο 25:00 (43-44), αλλά η απειρία τους στοίχισε, καθώς από εκείνο το σημείο και μετά ανέλαβαν δράση οι φιλοξενούμενοι που έχτισαν διαφορά 9 πόντων (46-55).

Στην τελευταία περίοδο ο ΑΟΚ βρήκε ρυθμό, έδεσε την άμυνά του, υποχρεώνοντας τον ΟΦΗ να σημειώσει σε ένα πεντάλεπτο 3 πόντους (46-55) και 4 συνολικά σε όλη την περίοδο, που έδωσε τον δικαίωμα στον Χανιώτικο σύλλογο, να πανηγυρίσει μια επιβλητική νίκη.

Πρώτος σκόρερ ο ο Μαριος Σκαμνάκης με 21 πόντους.

ΟΦΗ-ΑΟΚ Χανιά  50-72
Δεκάλεπτα: 16-18, 34-38 (ημίχ.), 46-55, 50-72

ΑΟΚ Χανιά (Δ.Ροδάς): Σκαμνάκης 21, Σαράντης 19 (1), Μουντάκης 15 (2), Βρεττός 10, Βουρβαχάκης 2, Παπαδάκης 5, Αλμπάνης, Ειρηνάκης, Αρβανιτάκης, Εμέλε, Κωτσομύτης.

Πρώτος σκόρερ των Νέων του ΟΦΗ ο Βλαχάκης με 13 (3).