Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Εργοτέλη στο Κοντόπευκο. Βαθμολογία.

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα αυτήν την φορά εκτός έδρας και πάλι στις λεπτομέρειες, γνώρισε ο Εργοτέλης, στο εξ αναβολής παιχνίδι της πρεμιέρας, με την Αγία Παρασκευή, καθώς ηττήθηκε με 84-82.

Οι "κιτρινόμαυροι" ήταν σε όλο το ματς ανταγωνιστικοί, στηρίχθηκαν και πάλι στην άμυνά τους καθώς από εκεί πήραν ενέργεια και ρυθμό ώστε να ανεβάσουν το σκορ, αλλά υστέρησαν στην περιφερειακή άμυνα καθώς επέτρεψαν στους γηπεδούχους να σουτάρουν με άνεση έξω από 6.75.

Παράλληλα  σε ένα ακόμα παιχνίδι είχαν επιθετική πολυφωνία  με τον Βερτούδο να παρουσιάζεται εξαιρετικός με τους Γεωργούτσο, Καραλή συμπαραστάτες.

Τέλος για μια ακόμη φορά  στοίχισαν τα λάθη σε κρίσιμα σημεία του ματς. ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά.

Εξέλιξη του ματς:

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι με αιχμή του δόρατος τον  Σκάνδαλο , προηγήθηκαν στο 8:30" 19-13 με τον Καρακωνσταντάκη, ο οποίος βάζει το καλάθι και ευστοχεί στη συμπληρωματική βολή  μειώνει σε 19-16 στο 10λεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο, είχαμε εναλλαγές στο προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 15:00  που  οι δυο ομάδες εξισορρόπησαν το ματς σε 28-28

Τότε ο Γ.Μακράκης επέλεξε να παίξει με τρεις περιφερειακούς, με τον Χασάπη στην πρώτη ζώνη άμυνας και τους Γεωργούτσο -Βερτούδο, να ελέγχουν την αεροπορία και απέδωσε καρπούς και προηγήθηκαν με +5 (28-33) στο 17:30.

Ωστόσο κάποιες κακές περιφερειακές άμυνες επέτρεψαν στους γηπεδούχους ελεύθερο σουτ και ισοφάρισαν στο 19:30 (33-33), ωστόσο ένα τρίποντο του Καρακωσταντάκη, έδωσε την ευκαιρία στον Εργοτέλη, να πει στα αποδυτήρια έχοντας μικρο προβάδισμα 4 πόντων (34-38).

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους  ο Εργοτέλης  τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (30-19) αλλά οι γηπεδούχοι  ισορρόπησαν το παιχνίδι και με διαδοχικά τρίποντα προηγήθηκαν  σε 44-46 στο στο 14:40", με τον Γεωργουτσο να ισοφαρίζει σε 46-46 μετά από λίγο και στο 38:00 ο Ροδόστογλου να ισοφαρίζει σε 50-50.

Από εκείνο το σημείο και μετά ή έλλειψη καθαρού μυαλού στοίχισε στον Εργοτέλη και οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο, με 57-52, τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ 7-2.

Στην τετάρτη περίοδο, ένα "κρεσέντο" τρίποντων από πλευράς Αγίας Παρασκευής, εκμεταλλευόμενη την ανύπαρκτη περιφερειακή άμυνα του Εργοτέλη, έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο 33:00 με 65-59.

Η συνέχεια ήταν η αντίδραση των "κιτρινόμαυρων", καθώς ο Μακράκης επέλεξε σχήμα με τρεις ψηλούς και δυο κοντούς  και να βρίσκει και πάλι λύσεις στην επίθεση με οδηγό τον εξαιρετικό Βερτούδο και να μειώνει στο 36:30 σε 67-66, ενώ είχε ευκαιρίες με τον Καρακωσταντάκη να ανακτήσει το προβάδισμα.

Στο τελευταίο δίλεπτο είχαμε νέο "βομβαρδισμό" τριπόντων από Χουχούμη, Σκάνδαλο, Καρακωστωντακη και το σκορ πήγε στον πόντο στο 39:00,   78-77.

Στο τελευταίο λεπτό ο  Χουχούμης με 2/2 έκανε το 80-79, κατοχή Εργοτέλη, ωστόσο δεν ολοκληρώνει επίθεση και ο Μακρακης επέλεξε γρήγορο φαουλ και ο Ροδόστογλου με 2/2 έκανε το 82-79 στο 39:42. Λάθος πάσα στην επαναφορά από τον Καρακωσταντάκη και αμέσως φάουλ με 1/2 βολές 83-79.

Εύστοχο τρίποντο του Καρακωσταντάκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο και 83-82. Αμέσως φάουλ του Γεωργούτσου με 1/2 βολές το τελικό 84-82.

Αγία Παρασκευή - Εργοτέλης  84-82
Δεκάλεπτα: 19-16, 34-38 (ημίχ.),57-52, 84-82
Διαιτητές: Νάστος, Ρίζος.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ(Φ. Καρακώστας): Σκάνδαλος 11 (1), Γραμματίκας 2, Κόκκας 4, Γαπκιάδης 16 (4), Καραμπάς 13, Ροδοστόγλου 30 (4), Μαλτέζος 6, Θεοδωράκης 2, Μαργέλης.
ΕΡΓΟΤΕΛΗς (Γ. Μακράκης): Γεωργούτσος 20, Καρακωνσταντάκης 17 (4), Βερτούδος 11, Χουχούμης 10 (2), Χασάπης 2, Σταράκης, Σκανδαλάκης, Δόσπρας 2, Σαρρής 2, Καραλής 18 (2).